Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Naujienos

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Naujienos

2013 m. vasario 20 d.

Medienos eksportas iš valstybinių miškų sumažėjo 300 procentų

Vykdant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 - 2012 m. programos nuostatas, Generalinė miškų urėdija sėkmingai įdiegė Apvaliosios medienos elektroninę pardavimų sistemą (AMEPS), kurioje registruota daugiau kaip 700 medienos pirkėjų. Kelerius metus tobulinta šiuolaikiška medienos pardavimo sistema sukurta atsižvelgiant į atskirų medienos asociacijų siūlymus ir leidžia užtikrinti skaidrų medienos vartotojų aprūpinimą žaliava.

Pagal šiuo metu galiojančias Prekybos mediena taisykles apvaliosios medienos pardavimas vykdomas aukcionuose pusmetinėms (iki 30 proc.) ir ilgalaikėms (iki 60 proc.) sutartims sudaryti.
2013 metų I pusmetį medienos pardavimo aukcionuose miškų urėdijos pateikė 683 tūkst. ktm apvaliosios medienos ir 85 tūkst. kubinių m kirtimo atliekų pusmetinėms sutartims sudaryti ir 440 tūkst. kubinių m apvaliosios medienos bei 33 tūkst. kubinių m kirtimo atliekų ilgalaikėms sutartims sudaryti.

Dažnai keliamos diskusijos dėl medienos eksporto į kaimynines šalis.
Statistikos departamento duomenimis per 2012 metų I pusmetį iš šalies buvo eksportuota 720 tūkst. ktm (2011 m. tuo pačiu metu 1033 tūkst. ktm) kurių 138 tūkst. ktm sudarė miškų urėdijų medienos pardavimai įmonėms išvežančioms medieną iš šalies.
Vertinant 10-ies metų laikotarpį miškų urėdijų medienos pardavimai įmonėms, eksportuojančioms medieną, sumažėjo 300%.

 

Norime pabrėžti, kad medienos eksportas iš valstybinių miškų pagamintos medienos tėra 12 proc., kai tuo tarpu iš privačių miškų eksportuojama 50 proc. pagamintos žaliavinės medienos.

Statistikos departamento duomenimis medienos gamybos ir medienos eksporto santykis Lietuvoje yra mažiausias lyginant su Latvija ir Estija.

 

 

Pagrindinis svertas apsirūpinti žaliava vietos perdirbėjams – ilgalaikės sutartys, kurias tiesiogiai inicijavo Generalinė miškų urėdija. Miškų urėdijos parduodamos medienos kainas nustato vadovaujantis Prekybos mediena taisyklėmis (40, 42 punktai), patvirtintomis Aplinkos ministro. Medienos parduodamos pagal ilgalaikes sutartis kainos tikslinamos pagal kainas kurios yra nustatytos pusmetinėse sutartyse.
Miškų urėdijos 2012 metams buvo sudariusios ilgalaikių sutarčių 1,59 mln. ktm medienos kiekiui, kuris keletą metų beveik nesikeičia, todėl teigti kad vidaus rinka nėra apsaugota nuo žaliavos eksporto šuolių yra neadekvatu. Įmonės sudariusios ilgalaikes sutartis su miškų urėdijomis užsitikrina ilgalaikį medienos tiekimą 10 – čiai metų, ko galbūt negalima teigti apie privačius miško savininkus, kurie medieną parduoda tam, kas pasiūlo didesnę kainą. Vykdant ilgalaikes sutartis, miškų urėdijos rinkoje patiria nuostolių, kadangi laiku negali reaguoti į kainų didėjimą ir dėl to Lietuvoje apvaliosios medienos kainos valstybiniuose miškuose yra 5-6% mažesnės nei Estijoje ar Latvijoje.

 

Medienos perdirbėjai pakankamą medienos kiekį gali nusipirkti 2 kartus per metus (jei nereikia papildomų pardavimų). Nenupirktas pusmetinėms sutartims sudaryti ir ilgalaikėms sutartims sudaryti medienos kiekis yra parduodamas trumpalaikėmis sutartimis.

 Medienos pardavimas iš valstybinių miškų Lietuvoje orientuotas į skaidrų ir patikimą smulkaus ir vidutinio verslo įmonių aprūpinimą mediena, o ne į kelių „didžiųjų“ apvaliosios medienos naudotojų protegavimą, ir skirtingai nuo mūsų kaimynų latvių, kur medienos pardavimas orientuotas į kelias stambias perdirbimo įmones.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2013 02 20
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai