Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Naujienos

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Naujienos

2013 m. birželio 14 d.

Pasitarimas miško kirtimų klausimais

Š. m. birželio 11 d. VĮ Trakų miškų urėdija organizavo regioninį pasitarimą miško kirtimų klausimais. Pasitarimo tikslas išanalizuoti iškylančias problemas bei ieškoti jų sprendimo būdų.
Pasitarime dalyvavo profesorius A. Juodvalkis, Miškų departamento Miškotvarkos ir miško išteklių skyriaus vedėjas Viktoras Karašauskis, Miškininkystės skyriaus vyr. specialistas Zbignev Glazko, Generalinės miškų urėdijos Miško resursų ir prekybos mediena skyriaus vyr. specialistas Gintaras Paltanavičius, Miškotvarkos instituto projektavimo skyriaus vedėjas Vaidotas Beržanskis, Dubravos eksperimentinės – mokomosios miškų urėdijos miškų urėdas Kęstutis Šakūnas, Šalčininkų miškų urėdas Ramūnas Lukoševičius, Nemenčinės miškų urėdas Eligijus Ryškus, Vilniaus miškų urėdas Artūras Nanartavičius, Trakų miškų urėdas Vygantas Mierkis, Trakų miškų urėdijos vyr. miškininkas Dainius Taukis, vyr. inžinierius Romaldas Virganavičius bei kiti Trakų miškų urėdijos specialistai.
Pasitarimas organizuotas Lentvario, Trakų ir Semeliškių girininkijų miškuose parinktuose 5 objektuose. Buvo pristatytos miško kirtimų problemos II ir III miškų grupių saugomų teritorijų miškuose, kur plyni miško kirtimai negalimi, o leidžiama vykdyti tik neplynus pagrindinio naudojimo kirtimus.
Neplynų kirtimų vykdymas būtų palengvintas ir tikslas lengviau pasiekiamas, pakeičiant kai kurias Miško kirtimų taisyklių nuostatas. Nemaža problema yra su pagrindinių kirtimų vykdymu II miškų grupės miškuose, kuriuose neplyni pagrindiniai kirtimai leidžiami vykdyti tik gamtinės brandos amžių pasiekusiuose medynuose. Pasitaiko atvejų, kai gamtinę brandą pasiekusiuose medynuose nėra perspektyvaus 2 ardo ir pomiškio, sklype gausiai želia lazdynai, kita nepageidaujama augmenija, o atrankiniais kirtimais neįmanoma suformuoti įvairiaamžės medyno struktūros, pasiekti savaiminio miško atžėlimo, išsaugoti ar pagerinti rekreacinę ar ekologinę miško vertę. Manome, kad tokiu atveju tikslinga būtų taikyti grupinius (lizdinius) atvėjinius kirtimus, iškertant medžių grupes (lizdus) ne iki šiuo metu Miško kirtimų taisyklėse nustatyto iki 0,1 ha ploto, bet iki 0,3 - 0,5 ha ploto medžių grupes (jas derinant prie natūraliai susidariusių aikščių, retmių). Tikslinga tokias grupes išdėstyti tolygiai visame plote ir juose iškirsti visus medžius (išskyrus biologiniu požiūriu vertingus medžius ir perspektyvaus pomiškio grupeles), traką. Šiose suformuotuose grupėse (lizduose) suarti dirvą ir pasodinti želdinius. Tokios grupės turėtų sudaryti apie 30 proc. sklypo ploto. Kirtimus tikslinga kartoti maždaug kas 6 - 7 metus, plečiant grupes ir siekiant jų susijungimo.
Šie kirtimai yra taikomi aplinkinėse šalyse, pvz. Lenkijoje. Tokį eksperimentą Trakų miškų urėdija (vadovaudamasi rekomendacijomis) prieš 6 metus atliko Lentvario girininkijoje ir šiame pasitarime tai pristatė.
Lentvario bei Semeliškių girininkijose aptartos miško ugdymo kirtimų problemos. Diskutuota dėl einamųjų kirtimų intensyvumo vyresniuose kaip 70 metų medynuose. Vertinant einamųjų kirtimų kokybę vyresniuose nei 70 metų pušynuose, paaiškėjo, kad yra būtina tikslinti Miško kirtimų taisyklių 64 punktą. Šiuo metu yra nustatyta, kad vyresnio kaip 70 metų amžiaus medynuose leidžiami neintensyvūs ugdomieji miško kirtimai, iškertant iki 10 proc. medyno tūrio. Pagal šią taisyklių formuluotę, einamaisiais kirtimais vyresniame kaip 70 metų amžiaus medyne negalima iškirsti daugiau kaip 10 proc. tūrio, įskaitant ir medienos tūrį, iškertamą valksmuose. Todėl, jei ankstesniais kirtimais tokiame medyne nebuvo iškirsti valksmai, tai einamieji kirtimai vyresniuose nei 70 metų medynuose praktiškai yra negalimi. Būtina nustatyti, kad iš valksmų iškertamas tūris nebūtų įskaitomas į 10 proc. kirtimo intensyvumą. Be to ir miškotvarka, projektuodama minėtus kirtimus, iškertamą tūrį projektuoja be valksmose iškertamo tūrio.
Šis klausimas anksčiau buvo svarstytas miškų urėdų tarybos valdybos susirinkime (2012-11-14 susirinkimo protokolo 8 punktas) ir buvo nutarta siūlyti koreguoti Miško kirtimų taisykles, nustatant, kad vykdant einamuosius kirtimus vyresnio kaip 70 metų amžiaus medynuose, valksmuose iškertamas medienos tūris nebūtų įskaičiuotas į ugdomųjų kirtimų intensyvumą.
Po pasitarimo buvo apibendrintos išsakytos dalyvių mintys ir nutarta teikti konkrečius pasiūlymus dėl Miško kirtimo taisyklių koregavimo. Konkrečias Miško kirtimo taisyklių formuluotes sutiko parengti ir jas pateikti Miškų departamentui ir Generalinei miškų urėdijai profesorius A. Juodvalkis.

Parengta pagal VĮ Trakų miškų urėdijos informaciją

Nuotraukų galerija


     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2013 06 14
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai