Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Naujienos

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Naujienos

2013 m. liepos 3 d.

EUSTAFOR konferencijoje

Šių metų birželio 19 – 21 dienomis Prancūzijoje, Kaljano miestelyje vyko Europos valstybinių miškų valdytojų asociacijos EUSTAFOR (toliau – EUSTAFOR) konferencija „Miškų gaisrų ir žemių erozijos problemos bei jų prevencija“, kurią organizavo Prancūzijos valstybinių miškų įmonė ONF (toliau – ONF). EUSTAFOR - tai Europos Sąjungos šalių komerciškai orientuotų, valstybinių miško įmonių, kurių tikslas yra medienos gamyba bei  darnus miškų vystymasis, asociacija. Organizacijos nariai atstovauja vienam trečdaliui ES miškų plotui, įskaitant ir dideles saugomas teritorijas.  EUSTAFOR narių įmonės yra sertifikuotos pagal FSC ir / ar PEFC.  Organizacijos narių įmonėse dirba apie 100 000 žmonių. Asociacija remia bei stiprina valstybines miškų įmones Europoje, siekiant išlaikyti ir didinti jų ekonominį gyvybingumą, taip pat jų ekologiškai atsakingą ūkininkavimą miškuose. EUSTAFOR jungia 25 narius iš 21 ES šalių, kurių atstovai ir dalyvavo renginyje. Mūsų šaliai atstovavo Generalinės miškų urėdijos Miško resursų ir prekybos mediena skyriaus vyriausiasis specialistas Gintaras Paltanavičius ir Kazlų Rūdos mokomosios miškų urėdijos miškų urėdas Linas Bužinskas.

Renginio metu ONF miškininkai supažindino su savo miškuose naudojamoms priešgaisrinės apsaugos sistemomis. Kadangi Prancūzija pasižymi skirtingu reljefu, tai kalnuotose vietose miškų priešgaisrinis stebėjimas atliekamas iš bokštų bei naudojant lėktuvus, o lygumose, panašiai kaip Lietuvoje, yra naudojamos automatinės gaisrų stebėjimo bei jų nustatymo sistemos.  Prancūzų miškininkai pažymėjo, kad šios sistemos yra brangios bei susiduria su kai kuriais techniniais trūkumais (pavyzdžiui – netikri gaisro pavojaus signalai). Tačiau pripažino, kad sistemų nauda akivaizdi ir yra pasirengę jas plėtoti miškuose visur, kur joms  palankus žemės paviršiaus reljefas (sistemos sėkmingai veikia, tik turėdamos  tiesioginį „matymo lauką“, kas neįmanoma kalnuotose vietovėse). Pati miškų gaisrų gesinimo taktika, panaši kaip Lietuvoje, - naudojamos lengvos visureigės priešgaisrinės automašinos, kurių tikslas – kuo greičiau pasiekti ugnies židinį miške bei skubiai jį likviduoti. Šių automobilių įguloms (beje, priklausančioms ONF), nepavykus užgesinti, tam atlikti naudojamos galingesnės priešgaisrinės automašinos, o kalnuotose vietovėse ir lėktuvai.

ONF miškininkai natūroje pademonstravo savo pasiekimus paviršinių vandenų valdyme, stabdant dirvožemio eroziją. Paviršiniams vandenims valdyti naudojamos dirbtinės užtvankos, likusias plotų dalis, užsodinant mišku. Tačiau šio technologijos yra gana brangios bei naudojamos daugiausia kalnuotose šalies vietovėse.

Be to, konferencijos metu vykusiose diskusijose  buvo svarstomi šiai dienai aktualūs ES miškų politikos klausimai. Vienas iš jų šių metų kovo mėnesio pabaigos Generalinės miškų urėdijos prie Aplinkos ministerijos kreipimasis į EUSTAFOR vadovybę, kai Lietuvos žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad pagal Europos Komisijos kategorišką nuomonę (EK motyvacija – „valstybiniai miškai yra kiekvienos valstybės galvos skausmas ir jų vystymasis privalo būti finansuojamas iš šalies biudžetų“) parama iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai 2014-2020 metų periodui bus daugiau neprieinama valstybinių miškų įmonėms tiek Europoje, tiek Lietuvoje. EUSTAFOR valdybos nariai paaiškino, kad Europos Komisijos požiūrio pagrindas buvo suformuotas tokių šalių kaip Vokietija bei Ispanija, kur valstybinių miškų valdytojai vienaip ar kitaip yra remiami iš valstybinių biudžetų. Tačiau minėto Generalinės miškų urėdijos kreipimosi paskatintas EUSTAFOR prezidentas Georgas Erlacheris 2013-05-23 d. oficialiu laišku kreipėsi į Europos Komisijos Žemės ūkio direktorato vadovą Ježi Bogdaną Pleva, išreikšdamas susirūpinimą dėl Europos Komisijose kylančių tendencijų kartoti siūlymus, kad Europos šalių valstybinių miškų valdytojams būtų apribota teisė naudotis Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai teikiama finansine nauda bei prašant konkretaus išaiškinimo dėl kai kurių ES dokumentuose, apibrėžiančiuose finansavimo galimybes 2014-2020 metams, naudojamų sąvokų.
Šiuo metu šis klausimas Europos Komisijose vis dar išlieka atviru ir yra diskutuojamas. EUSTAFOR valdybos nariai pažymėjo, kad, kai Lietuva pradės ES pirmininkavimą, bus puiki proga pakreipti situaciją valstybinių miškų valdytojams naudinga kryptimi ir pasiūlė Lietuvos miškininkams dirbti drauge šiuo klausimu tiek ES, tiek nacionaliniame lygmenyse.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2013 07 03
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai