Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Naujienos

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Naujienos

2013 m. spalio 2 d.

Kai kurie stambieji medienos perdirbėjai aktyviai siūlo prekiauti kaip Latvijoje

Iš Lietuvos valstybinių miškų mediena parduodama 720 registruotų pirkėjų nediskriminuojant nei smulkiųjų, nei stambiųjų. Keletas stambiųjų bando primesti Latvijos modelį, kuriame yra tik 20 pagrindinių medienos pirkėjų, kurie turi nepriklausomų medienos matuotojų tūrio ir kokybės nustatymo linijas. Klausimėlis – tai kur gi nusipirks medienos likę 700 pirkėjų?
Diskusijos dėl apvaliosios medienos eksporto iš šalies valstybinių miškų vyksta nuolatos su jaučiama kaltinimo gaidele Generalinei miškų urėdijai. Daugelį metų iš eilės šios diskusijos įprastai paaštrėja, artėjant pusmetiniams apvaliosios medienos pardavimo konkursams, - esą pernelyg daug apvaliosios medienos išvežama iš Lietuvos, šalies medienos perdirbėjams trūksta medienos ir pan. Tačiau galime atsakinga pareikšti, kad įprastai tie kaltinimai yra laužti iš piršto, nes faktai kalba ką kita. Galime drąsiai teigti, kad Generalinės miškų urėdijos pastangomis, vertinant 10-ies metų laikotarpį VĮ miškų urėdijų medienos pardavimai įmonėms, eksportuojančioms medieną, sumažėjo 300%.

 

Pagal bendrą medienos eksportą iš Lietuvos Statistikos departamento duomenimis medienos gamybos ir medienos eksporto santykis Lietuvoje yra mažiausias, lyginant su Latvija ir Estija. Reikia pabrėžti, kad medienos eksportas iš valstybinių miškų pagamintos medienos mažesnis nei 12 proc. nuo pagaminto kiekio, o šis medienos kiekis buvo daugiausia popiermedžiai, kurie Lietuvoje neapdirbami.

 

Reikia pažymėti, kad Generalinė miškų urėdija yra nuolatiniame dialoge su Lietuvos medienos perdirbėjais ir jų asociacijomis. Dėl to, Prekybos mediena taisyklės iš valstybinių miškų yra sukurtos pramoninkų ir medienos apdirbinimo verslininkų pasiūlymų pagrindu ir yra nuolat tobulinamos, atsižvelgiant į jų bei tiek Generalinės miškų urėdijos ir VĮ miškų urėdijų siūlymus.
Nuolatinio dialogo pavyzdžiu galėtume įvardyti 2012 m. gruodžio 19 d. Generalinės miškų urėdijos prie Aplinkos ministerijos vadovybės susitikimą su Lietuvos medienos perdirbėjų asociacijų ir medienos perdirbimo įmonių atstovais. Net įvykus medienos pardavimo konkursui pusmetinėms ir ilgalaikėms sutartims 2013 metams, kai Šiaurės Lietuvoje didesnę dalį apvaliosios medienos nupirko Latvijos medienos pirkėjai, pasiūlydami gerokai aukštesnes kainas, asociacijos „Lietuvos mediena“ direktorius R. Beinortas ir kiti verslininkai pabrėžė, kad dėl susidariusios padėties nekaltina Generalinės miškų urėdijos ir esamos medienos pardavimo tvarkos. Tačiau, užuot teikę Prekybos mediena taisyklių pakeitimų projektus („Lietuvos mediena“ direktorius R. Beinortas: siekiant apsaugoti Lietuvos medienos rinką, artimiausiu laiku pateiksim įstatymų ir Prekybos mediena taisyklių pakeitimų projektus“ - išrašas iš2012 m. gruodžio 19 d. Generalinės miškų urėdijos prie Aplinkos ministerijos vadovybės susitikimo su Lietuvos medienos perdirbėjų asociacijų ir medienos perdirbimo įmonių atstovais) minėti verslininkai yra linkę spręsti klausimus viešoje erdvėje, svaidantis nelogiškais bei išgalvotais kaltinimais Generalinės miškų urėdijos ir VĮ miškų urėdijų adresais. Puikus šios „veiklos“ pavyzdys naujo kūrybinio etapo puslapis - išgalvota dabartinė „triukšmo“ kampanija - pavadinimu „Kinai išsiveža medieną, lentpjūvės stoja“. (Šiuo metu į Kiniją be muitų eksportuojama apie 3 proc. Lietuvoje pagaminamos medienos).
Be to, reikia priminti, kad, svarstant apie mūsų šalies medienos perdirbimo rinkos papildomus naujus „saugiklius“, jau daugiau kaip prieš 2 metus LR ūkio ministerija, kuri turi pritarti Prekybos mediena taisyklių ir kitų įstatymų pakeitimams, buvo įsipareigojusi LR Vyriausybei pateikti pasiūlymus dėl medienos rinkos Lietuvoje apsaugos, tobulinant Prekybos mediena taisykles. Tačiau iš ankstesnės Ūkio ministerijos jokių siūlymų nebuvo sulaukta.
Nežiūrint to, reikia pabrėžti, kad Generalinė miškų urėdija aktyviai dirba, teikdama Prekybos mediena pakeitimų siūlymus. Kaip vienas iš pavyzdžių galėtų būti - 2013 m. liepos 3 d., vadovaudamiesi š.m. birželio 20 d. LRV kanceliarijoje įvykusio pasitarimo dėl prekybos apvaliąja mediena iš valstybinių miškų protokolinėmis nuostatomis buvo išsiųsta siūlymai ( du Prekybos mediena taisyklių pakeitimų projektų variantus) Europos teisės departamentui prie LR teisingumo ministerijos bei LR konkurencijos tarybai, prašant pareikšti savo nuomonę bei pastabas dėl šių dokumentų. Tačiau minėtų įstaigų gautuose atsakymuose buvo išsakyta tik pasiūlymų kritika, motyvuojant, kad ES direktyvos neleidžia priimti nutarimų, diskriminuojančių medienos pirkėjus iš kitų šalių.
Kaip vieną iš pastovaus medienos tiekimo garantą Generalinė miškų urėdija nuolat siūlo Lietuvos medienos perdirbėjams sudaryti su miškų urėdijomis ilgalaikes sutartis.
VĮ miškų urėdijos 2012 metams buvo sudariusios ilgalaikių sutarčių 1,59 mln. ktm medienos kiekiui, kuris keletą metų beveik nesikeičia. Pavyzdžiui, įmonės, sudariusios ilgalaikes sutartis su miškų urėdijomis, užsitikrina ilgalaikį medienos tiekimą 10 – čiai metų, ko galbūt negalima teigti apie privačius miško savininkus, kurie medieną parduoda tam, kas pasiūlo didesnę kainą.
Naujausiais Statistikos departamento duomenimis per 2013 m. I pusmetį iš Lietuvos buvo eksportuota 935, 3 tūkst. m³ medienos, iš kurios 69,3 proc. sudarė popiermedžiai, kurie Lietuvoje neperdirbami. Pernai tuo pačiu metu atitinkamai 738,7 tūkst. m³ (per 2012 metus – 1466,9 tūkst. m³ medienos). Pagal eksporto kryptis daugiausiai medienos iškeliavo į Europos Sąjungos šalis (Latviją, Lenkiją, Švediją, Vokietiją) ir sudarė 791,8 tūkst. m³ arba 84,7 proc. medienos, Azijos regiono šalims teko 125,6 tūkst. m³ arba 13,4 proc. medienos, iš jų 122,9 tūkst. m³ arba 13,1 proc. medienos teko Kinijos Liaudies Respublikai (Toliau – Kinija), likęs kiekis Rytų Europai. Nerimą kelia tai, kad per šių metų I pusmetį medienos eksportas į Kiniją buvo 122,9 tūkst. m³ medienos, tačiau sudarė per 3 proc. nuo viso per 2013 m. I pusmetį šalyje pagamintos apvaliosios medienos tūrio (apie 3,4 mln. m³). Beje, reikia pridurti, kad „šios medienos gabenimo į Kiniją kaštus jiems (Kinijos atstovams) kompensuoja (Kinijos) vyriausybė“, – prekių eksporto apžvalgoje rašo „Versli Lietuva“ analitikai.“ - šaltinis http://vz.lt/article/2013/7/9/pramonei-ir-uredijoms-nerandant-sprendimo-mediena-plaukia-i-kinija?pageno=0 .
Kai kurie pramonininkai manipuliuoja būtent tuo bendru apvaliosios medienos eksporto kiekiu. Tačiau Valstybinės miškų tarnybos duomenimis, pagal nuosavybės formas 49,4 proc. Lietuvos miškų yra valstybiniai, 38,4 proc. – privatūs ir 12 proc. – rezervuoti nuosavybės teisėms atkurti. Iš viso abiejuose miškų ūkio sektoriuose – valstybiniame ir privačiame – per 2013 m. I pusmetį iškirsta apie 3,4 mln. m³ apvaliosios medienos. Pagal turimus duomenis per tą patį laikotarpį VĮ miškų urėdijos pardavė apie 200 tūkst. m³ medienos urėdijos įmonėms, išvežančioms medieną iš šalies. Taigi darytina išvada, kad didžioji dalis pagamintos apvaliosios medienos per 2013 m. I pusmetį buvo eksportuota iš privačių miškų.

 

Tikėtina, kad per 2013 metus aukcionuose per AMEPS iš urėdijų įmonėms, išvežančioms medieną iš šalies, bus parduota 350-370 tūkst. m³. Taigi medienos eksporto iš valstybinių miškų prognozuotinas padidėjimas per 2013 metus, lyginant su 2012 m. (kai buvo parduota 340 tūkst. m³), bus nežymus.

Generalinės miškų urėdijos informacija

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2013 10 02
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai