Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Naujienos

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Naujienos

2014 m. rugsėjo 3 d.

Gaisrų stebėjimo sistema „užuodė“ gaisrą Baltarusijoje

„Giružis“, Kristina Toleikienė, 2014 08 29

Varėnos miškuose įdiegta gaisrų stebėjimo sistema pastebėjo gaisrą Baltarusijos teritorijoje už Čepkelių raisto, apie 5 kilometrai nuo valstybės sienos. Lietuvoje jau buvo sutelktos pajėgos gaisrui gesinti, į vietą atvaryti traktoriai žemei arti, jeigu iš Baltarusijos teritorijos ugnis išplistų. Tuo metu, kai mūsų šalyje buvo mobilizuojamos pajėgos, mūsų kaimynai apie gaisrą dar net nebuvo girdėję.

Sujudimas ir ramybė
Dėl didelio gaisrų pavojaus buvo apribotas lankymasis Varėnos rajono, Valkininkų ir Druskininkų miškų urėdijų miškuose. Tačiau netgi kai miškingumo klasė po lietaus nuo ketvirtos nukrenta iki antros, miškininkai vis tiek būna įsitempę. „Tokia mūsų teritorija. Pavojus greit praeina ir greitai grįžta. Augavietės smėlynuose skurdžios, viskas greitai išdžiūna“, - sakė Varėnos miškų urėdijos vadovas Tomas Bazevičius.
Anot jo, nesvarbu kokia miškingumo klasė, vyrai vis tiek akylai budi prie stebėjimo įrangos. Ir, pasirodo, ne veltui. Tuo metu, kai Varėnoje lijo lietus, stebėjimo įranga užfiksavo didžiulį gaisrą. Tiesa, ne Lietuvoje, kaimyninėje Baltarusijoje.
Nedelsiant buvo mobilizuotos pajėgos, į galimą gaisravietę atvaryta technika. „Žiūrim, kaip niekas ten negesina, taip negesina. Skambinam, o jie tik dabar sužinojo, ką tik buvo išvažiavę gesinti. Mes jau pasiruošę, o jie dar nežinojo“, - kalbėjo urėdas. Varėnos miškuose, kaip ir dar 23 urėdijose iš 42, įdiegtos modernios antžeminės automatinės miško gaisrų stebėjimo sistemos. Sistema fiksuoja virš miško kylančius dūmus, pagrindinį miško gaisro požymį. Gaisrų židiniai ankstyvojoje jų stadijoje fiksuojami tiek šviesiu, tiek tamsiu paros metu.
Anot urėdo, šį kartą viskas baigėsi laimingai, ugnis neišplito net iki pasienio. „Bet niekada negali būti ramus. Gauname pranešimą iš hidrometeorologų tarnybos, kad gaisrų pavojus mažas, o širdy vis tiek neramu. Situaciją stebima nuolat. Ryte gali būti vienaip, o vakare jau kitaip“, - pasakojo T.Bazevičius.

Dažna gaisro priežastis – numesta nuorūka
Šią vasarą ugnis Varėnos miškuose buvo įsiplieskusi bent šešis kartus, tačiau visais atvejais pavyko užgesinti vos spėjus jai įsiplieksti, todėl išdegė po kelis arus ploto. „Pastebime dūmelį ir važiuojame tikrinti“, - užtikrino urėdas.
Kelis kartus gaisrą sukėlė žaibas, trenkęs į medį. „Lietus lyja, o dūmelis rūksta“, - stebėjosi miškininkas. Anot jo, miško vidurį plauna lietus, o pakrašty, kurį aplenkė debesis, siaučia ugnis. Tokia šios vasaros realybė.
Tačiau didesnė dalis gaisrų visgi kilo dėl žmogaus kaltės. Pasak urėdo, vietos senbuviai, gyvenantys miškų apsupty, su ugnimi elgiasi atsargiai, tačiau bėda nutinka, kai miške apsilanko atsakomybės jausmo stokojantis asmuo. „Numetė cigaretę kirtavietėje ir sausuoliai užsiplieskė“, - sakė urėdas.

Išgelbėjo kibiras lietaus
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Meteorologinių prognozių skyriaus vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė teigė, jog šiais metais Varėną išgelbėjo lietūs, nors ir nestiprūs. Anot jos, augalams ir medžiams pakanka ir ne itin didelio kritulių kiekio. Varėnoje gaisringumo klasę nuo ketvirtos iki antros sumažino 10 mm kritulių kiekis, liaudiškai tariant, vienas kibiras vienam kvadratiniam metrui.
Tačiau hidrometeorologijos specialistė tvirtino, jog nepaisant gaisringumo klasės, miške vis tiek reikia elgtis atsakingai, mat gaisringumo klasė iki pavojingos gali pakilti vos per porą dienų. Be to, ši vasara mažai vėjuota, o tai taip pat palanki situacija gaisrams rastis. „Oras ramus, kaitina, šutina, drėgmė maža, todėl rodikliai sparčiai kyla“, - sakė ji.

Būtina laikytis priešgaisrinių taisyklių
Pasak urėdo, Varėnoje imtasi visų saugos priemonių, suintensyvintas patruliavimas miškuose. Taip pat pasitelktos kitų institucijų pajėgos.

„Bet nei miškininkai, nei ugniagesiai vieni patys nesugebėsime apsaugoti visų miškų nuo gaisrų, kurie, kaip žinia, dažniausiai būna sukeliami žmonių. Raginame gyventojus, visus atvykstančius poilsiauti į gamtą, laikytis elementariausių priešgaisrinių taisyklių: nekūrenti laužų, nemėtyti ant žemės neužgesintų nuorūkų“, - prašė urėdas. Anot jo, patruliai pakrantėse kalbasi su gyventojais, gal dėl to šiemet didelių bėdų išvengta.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2014 09 03
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai