Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Naujienos

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Naujienos

2014 m. rugsėjo 29 d.

Į biokuro gamybos rinką sėkmingai įsitraukė ir šakiečiai miškininkai„Draugas“, 2014 09 23

Miškininkams pirmoje vietoje - gamtosauga
Biokuro nauda akivaizdi,- jis išties yra „draugiškas aplinkai“. Jei mazutą deginant išsiskiria ne tik anglies dvideginis, bet ir nuodingas sieros oksidų kokteilis, tai medis išskiria tik anglies dvideginį, kurį prieš tai sunaudojo augdamas. Pagal ES reikalavimus, iki 2020 metų Lietuvoje turėtų būti pagaminama 23 proc. biokuro,- centralizuotai tiekiamos šilumos iš vietinių ir atsinaujinančių šaltinių. Tad kalbant apie biokuro potencialą miškuose, svarbiausia suderinti ekonomikos poreikius ir aplinkosaugos interesus. Anot Šakių miškų urėdo Sigito Tamošaičio, ne visos kirtimo atliekos gali būti susmulkinamos, suspaudžiamos į granules ir vežamos į katilines. Žaliava biokuro gamybai turi būti ruošiama atsakingai, laikantis visų gamtosauginių reikalavimų. „Mūsų miškai ne be reikalo yra sertifikuoti. Tai reiškia, kad sunaudojame miško ne daugiau, negu jo yra atkuriama ir užtikriname visų ekosistemų egzistavimą. Sakykime, kai kuriose vietose išgriuvusių medžių mes negalime net liesti,- jie turi natūraliai supūti. Viename hektare turi būti iki 8 kubinių metrų medienos, kuri galėtų supūti ir tapti trąša. Iš tiesų visas mūsų miškų ūkis turi būti ir yra tvarkomas pagal tvaraus ir subalansuoto ūkininkavimo principus“,- pabrėžė Šakių miškų urėdas S.Tamošaitis. Anot pašnekovo, ne verslo, o gamtosauginės funkcijos miškininkams yra pirmoje vietoje.

Žaliavos gamybos apimtys nuolat didėja
Nuo šiol žaliavos gamybos biokurui norma nustatoma, atsižvelgiant į kiekvienos miškų urėdijos kirtimų apimtis, medynus ir augimviečių sąlygas. Urėdija Biokuro biržai įsipareigoja pateikti konkrečius žaliavos ir biokuro kiekius. Šiemet Šakių miškų urėdija įpareigota pagaminti 8,5 tūkst. kub. metrų žaliavos biokurui. Taip pat per šiuos metus Biokuro biržai šakiečiai miškininkai turės pateikti 1400 kubų biokuro. Pasak urėdijos vyriausiojo inžinieriaus Gintaro Bacevičiaus, daugiau nei 50 proc. medienos pagamina rangovai, iš kurių urėdija perka šias paslaugas. Žaliavą biokurui šakiečiai miškininkai ruošia jau ne pirmi metai, - tuo užsiima nuo 2012 –ųjų, kuomet kirtimų atliekas pradėjo pardavinėti didmenininkams. Vietinei rinkai kasmet urėdija parduoda apie 1,5 tūkst. malkinės medienos. Tad nuo šių metų įsigaliojęs naujasis įstatymas ir numatyti įpareigojimai šakiečių miškininkų nė kiek neišgąsdino. „Nauja buvo tik tai, kad teko kiek kitaip pradėti organizuoti darbą, nes išaugo darbų apimtys, atsirado sandėlių poreikis. Tiesiog reikėjo imtis naujų technologinių sprendimų, nes susidarė didesni biokurui skirtos žaliavos kiekiai“,- sakė urėdas S.Tamošaitis.

Mišką eksploatuoti reikia atsakingai
Siekiant naudoti atsinaujinančius kuro šaltinius ir kuo daugiau šalyje išplėsti biokuro gamybą, būtina nepamiršti pagrindinių gamtosauginių dėsnių.Pasak S.Tamošaičio, protingai naudojant gamtos išteklius, didelio pavojaus miškams ir apskritai gamtai tikrai nėra, nes ši žaliava, skirtingai nei iškastinis kuras, atsinaujina. „Mišką išvalyti taip, kad liktų tik medžių kamienai, tikrai negalima. Turi likti ir pakankamai pūvančios medienos, kad būtų išsaugota visa ekosistema. Neretai pas mus atvykę užsieniečiai stebisi, kad miške girdi tiek daug paukščių balsų. Gal, sako, jūs čia kokį įrašą leidžiate? Mūsų miškai tikrai gyvi, turtingi miško augmenija, paukščiais ir žvėrimis. Tuo tarpu kai kuriose kitose šalyse miškas jau yra tapęs vos ne medienos fabriku“,- sakė urėdas. Anot jo, pakeles ir kanalus būtina tinkamai išvalyti, tačiau tikrai ne visą mišką. Visgi miške lieka nemažai medienos, kurią galima paimti nedarant jokios žalos gamtai ir, žinoma, turėti tam tikrą naudą. Biokuras - tai ta kuro rūšis, kurią galime nesunkiai pasiimti ir pasigaminti patys. Nereikia laukti, kol kas nors atsuks dujų čiaupą ar kainą sumažins.

Šakių miškų urėdija valdo apie 37 tūkst. ha miškų plotus, iš kurių 26 tūkst. ha yra valstybės miškai ir 11 tūkst. ha – privatūs miškai. Šakių miškų urėdijoje yra 8 girininkijos.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2014 09 29
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai