Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Naujienos

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Naujienos

2015 m. sausio 13 d.

Nemenčinės miškų urėdijoje – unikali tradicija

VĮ Nemenčinės miškų urėdija, Šarūnas Laužadis

Nemenčinės miškų urėdo Eligijaus Ryškaus įsakymu patvirtintuose nuostatuose girininkijų darbui įvertinti buvo aprėpti bene visi esminiai girininkijų darbo aspektai. Tai – kiekvienos girininkijos gamtinė padėtis ir jos resursai, veiklos specifika, o svarbiausia – tinkamas miškininkų pastangų puoselėjant miškus įvertinimas. Todėl pirmiausia buvo lyginami miško ruošos rodikliai, girininkijų atliekami miško atkūrimo, želdinimo ir miško apsaugos darbai. Atskirai buvo vertinamas girininkijų darbuotojų pareigingumas tvarkant dokumentaciją, naudojant miško apskaitos kompiuterines programas, darbuotojų darbo drausmė ir miškininkų siekiai tobulėti.
Pirmojo konkurso nugalėtojais tapo ir buvo apdovanoti pereinamuoju prizu – žinomo tautodailininko Adomo Kaušinio specialiai sukurta skulptūrėle, Nemenčinės girininkijos miškininkai, vadovaujami girininko Mariaus Kvietkausko. Praėjusiais, 2014-aisiais, metais juos nežymiai aplenkė ir paveržė iš jų pereinamąjį prizą Magūnų girininkija, kuriai patikėta tvarkyti 8040 ha miško plotų.
...Magūnų girininkija įsikūrusi pačioje rytinėje urėdijos administruojamos teritorijos dalyje, kur plyti Žaliašilio, Baluošo, Baltasamanės, Malių miškų masyvai, o jos istorija apima nemažą laiko tarpsnį. Tarpukaryje ši girininkija vadinta Pabradės, karo metais – Gulbinų, o pirmaisiais pokario metais Žaliašilio vardu. Su šia girininkija susiję nemažai žinomų miškininkų, tarp jų ir Juliaus Danusevičiaus, Leono Mankevičiaus vardais. Šiandien Magūnų girininkijai vadovauja girininkas Stefan Semaško, kuris aplinkinius miškus žino kaip savo rankų pirštus: juk jis čia ir gimęs, ir augęs.
Savo gyvenimą su mišku S. Semaško susiejo jau 1982 m., kuomet jis, ką tik baigęs mokyklą, įsidarbino šioje girininkijoje ženklintoju. Vėliau dveji metai karinės tarnybos, penkeri metai studijų Minsko Kirovo vardo Baltarusijos technologijos institute, tačiau nuo vaikystės savas medžių ošimas ir lapų šnaresys sugrąžino Stefaną į gimtuosius miškus. S. Semaško 1991 m. baigė institutą ir vėl įsidarbino Nemenčinės miškų urėdijoje. Pradžioje jis dirbo Magūnų girininkijoje žvalgu, eiguliu, 1993 m. buvo perkeltas į Žeimenos girininkiją girininko pavaduotoju, 1997 m. pradėjo dirbti Pažeimenės girininku, o nuo 2001 m. S. Semaško buvo paskirtas Magūnų girininkijos girininku, kuriai vadovauja jau 14 metų.
Šiandien didžiąją dalį – net 74 proc., Magūnų girininkijai priklausančių miškų sudaro valstybinės reikšmės miškai. Pagal medynų sudėtį, girininkijoje vyrauja spygliuočiai, o daugiausia paplitę pušynai, kurie užima net 66 proc. visų girininkijos miškų. Likusią dalį miškų užima minkštieji lapuočiai – beržynai, sudarantys 14 proc. visų miškų, juodalksnynai. Vertinant pagal medynų amžių, jaunuolynai sudaro 16 proc., pusamžiai medynai - 49 proc., pribręstantys medynai - 21 proc. ir brandūs miškai - 14 proc. visų šios girininkijos tvarkomų miškų ploto. Daugiausia, net 4900 ha visų miškų ploto, šioje girininkijoje užima IV grupės arba ūkiniai miškai, todėl medienos ruoša Magūnų girininkijoje vyksta sėkmingai: vien per 2014 m. iš pagrindinių kirtimų paruošta 9,35 tūkst. m3, o iš ugdomųjų ir retinamųjų – beveik pusantro tūkstančio kubinių metrų medienos.
Nemenčinės miškų urėdijos miškai, nepaisant miesto artumo, išsaugojo senoviniams miškams būdingą archajiškumą, o ypač jie įdomūs biologiniu požiūriu. Be didžiulės augmenijos įvairovės, čia gyvena ir nemažai retų gyvūnų rūšių. Urėdijos miškuose gali sutikti ir lūšį, ir vilką, aptikti baltąjį kiškį... O paukščių! Čia gyvena ir tripirštis genys, erelis žuvininkas, jūrinis erelis, ir kukučiai, ir tetervinai, pastebėti kukutis ir žalioji meleta, gražioji pelėdžiukė – lututė, ir kurtiniai... Daugelį šių gyvūnų galima pamatyti ir Magūnų girininkijos miškuose todėl joje išskirtos šešios kertinės buveinės, užimančios bendrą 10,94 ha plotą.
Siekiant ir toliau išsaugoti turtingą gamtinę ir geografinę įvairovę, Nemenčinės urėdijos ribose įsteigta net 17 įvairiausių draustinių. Pažymėtina, kad net penki iš jų – driekiasi Magūnų girininkijos miškais. Algirdėnų valstybinis telmologinis draustinis, užimantis per 90 ha, įkurtas siekiant išsaugoti Algirdėnų pelkę, o 595 ha plote besidriekiantis Baltasamanės valstybinis telmologinis draustinis skirtas Baltasamanės pelkinio komplekso išsaugojimui. Be jų čia dar yra beveik 156 ha dydžio Eituniškių valstybinis telmologinis draustinis, kuriame saugoma būdinga zandrinėms lygumoms Eituniškės pelkė, 657 ha dydžio Buivydžių valstybinis hidrografinis draustinis su unikaliu ežerėlių kompleksu Neries upės kilpoje, bei dalis ypatingo savo specifika Žeimenos valstybinio ichtiologinio draustinio.
Magūnų girininkijos miškai pasižymi ne tik gražiais vaizdais ir biologine įvairove, bet ir juose esančiais istorijos bei gamtos paminklais. Vieni žinomiausių – Cegelnės, Nasilėnų ir Prienų piliakalniai, Balingrado, Dalkos, Družilių Pailgio, Šeškinės ir Širšuliškių pilkapiai. Poilsiautojams ir turistams prie Družilių kelio esančioje miško aikštelėje įrengta atokvėpio, o aplink Karaitės ežerą – poilsio aikštelės.
Girininkas puikiai supranta koks valstybės turtas, ir koks gamtos turtų lobynas jam patikėtas, o rūpesčių – per akis... Tačiau šeimininkauti Stefanui šiuose miškuose nuoširdžiai padeda Vaclovas Gruzdys, praėjęs čia turiningą miškininko kelią nuo šakų genėtojo iki girininko pavaduotojo, eiguliai Zdislav Stasevič ir Anatolij Runovič. Ši darni vyrų trijulė taip pat nesvetima Magūnų krašto giriose: Vaclovas čia dirba nuo 1995 m., Anatolijus nuo 2004 m., o Zdislavas – net nuo 1980 metų.
...Dar daug galima kalbėti apie Magūnų girininkijos miškus, tačiau miškininkai į kalbas nelabai linkę. Jų galvose sukasi mintys apie vykdomus kirtimus. Rūpesčių sukelia ir nuolat užfiksuojami įvairūs miško ir miško medžių pažeidimai. Pirmiausia, tai žvėrių nulaupyta žievė, nukandžioti ūgliai, šernų išrausti plotai, miško žemės užmirkimas, dėl bebrų veiklos. Kenčia miškas ir nuo smulkių kenkėjų - straubliukų ir grambuolių, vargina ir specifinės miško ligos - pušų spygliakritė, netikrasis eglinis skydamaris, o beržus puola lapų rūdys, jau nekalbant apie savaiminį uosių džiuvimą, vėjavartas, gaisrus ir kt.
O ir apie vasaros sezoną jau reikia galvoti – juk šių kraštų miškuose, vyrauja pušynai, o tai reiškia – jie vieni gaisringiausių Lietuvoje. Be to, reikia pasiruošti priimti ir atplūsiantį lankytojų srautą. Todėl reikia skirti dėmesio ir poilsiaviečių priežiūrai bei pasirūpinti, kad poilsiautojų apsilankymas miške būtų tvarkingas ir miškui saugus. Tačiau, nepaisant visų rūpesčių, miškai čia tvarkomi pavyzdingai ir, kaip ir visos urėdijos miškai, atitinka miškų sertifikavimo sistemos - Forest Stewardship Council reikalavimus.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2015 01 13
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai