Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Naujienos

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Naujienos

2015 m. gegužės 8 d.

Susitikime po šikšnosparnių raižomu dangumi!

Viena iš šio renginio iniciatorių – Kalvelių girininkė Irena Petrošienė. Jai nusišypsojo laimė užauginti dukrą Juliją, kuri darbuojasi Lietuvos gamtos fonde kartu su šikšnosparnių tyrėju Remigijum Karpuška. Viešvilės miestelis savo ruožtu turi savo žuvitakį, šimtamečių pastatų ir dar senesnių maumedžių, tad turi ir šikšnosparnių. Anot Kalvelių girininkės, bijai ko nepažįsti, o su kuo susipažįsti – pamilsti arba nebebijai. Pažinties su šikšnosparniais idėja pasirodė patraukli Jurbarko miškų urėdui Faustui Bakiui, Viešvilės miestelio bendruomenė jai irgi neabejinga, jurbarkiškiai miškininkai pasikvietė savo kolegas iš Tauragės miškų urėdijos, kaimyninių seniūnijų, tad vakaro sėkmė priklausys tik nuo gamtos malonės, nes lietui lyjant šikšnosparniai neskraido.

Kalvelių girininkė intriguoja, kad Viešvilės parke bus statomi voro gijų plonumo tinklai. Jei pasiseks ir tinklo nepastebės koks mažiau patyręs skrajūnas, turėsite progą iš arti pamatyti šikšnosparnio auseles.
Kliūtis kelyje šikšnosparniai pastebi naudodami unikalią echolokacijos savybę – skleisdami žmogaus ausiai negirdimą ultragarsą. Išgirsti šį garsą vieni juokai, kai turi ultragarso detektorių, be kurio pas šikšnosparnius nesileidžia joks tyrėjas. Pasitelkęs šį prietaisą, Remigijus Jums parodys, kokios klastingos gali būti alkanų šikšnosparnių giesmės. Šikšnosparniai – itin taiklūs medžiotojai, tačiau kai kurie sumanūs drugiai pergudrauja net juos. Šikšnosparnio naktipiečių likimo jie išvengia naudodami labai įvairias „technikas“: krinta žemėn it negyvi, vešliuose plaukeliuose paklaidina šikšnosparnio signalą ar net įsigudrina patys skleisti klaidinantį garsą.

Kaip teigia šikšnosparnių tyrėjas Remigijus Karpuška, Lietuvoje gyvena 14 šikšnosparnių rūšių, net 11 iš jų įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. Viena didžiausių grėsmių šikšnosparniams – tinkamų dienojimo ir žiemojimo vietų stoka, dėl kurios esame kalti ir mes. Sužinosite, kokios grėsmės kyla šikšnosparniams ir kaip kiekvienas mūsų galime prisidėti prie šių unikalių gyvūnų išsaugojimo.

Per naktį alkana šikšnosparnė sudoroja 4000 – 5000 kraujasiurbių vabzdžių, būtent šikšnosparniams turime būti dėkingi už ramesnius vasaros vakarus. Tad vertėtų pasirūpinti, kad keičiant stogą ar renovuojant namą šikšnosparniai neliktų benamiai ir rastų, kur sudėti sparnelius dienos miegui. Būtent šikšnosparniams dienoti keliami keisti, iš pirmo žvilgsnio - be įėjimo landos sukonstruoti inkilai, kuriuos veikiausiai jau teko pastebėti. Jei tokiame inkile prisiglaudžia patelių kolonija, į vakaro dangų iš jo išskrendant suskaičiuosite net 300 - 400 skraiduolių. Iškėlę tokį inkilą galite prisivilioti šikšnosparnių iš kaimyno – vakaro rengėjai garantuoja, kad šikšnosparnių visiems užteks!

Įdomus ir įspūdžių turtingas ne tik šikšnosparnių, bet ir jų tyrėjų gyvenimas. Kartais jiems tenka keltis prieš saulėtekį, kad išlydėtų į vestuvinę kelionę spintoje besislepiančius jaunavedžius (mat į svečius užsuko šikšnosparnis), kartais tenka diplomatiškai pasikalbėti su šikšnosparniais, kurie praštmatniausiose koncertų salėse nepaiso aprangos (rūšies) kodo. O žiemą, atsidarius šaldytuvą, juos neretai pasitinka salotų dėželėse žiemojantys šikšnosparniai. Apie galybę nuotykių ir įspūdžių, kuriais už neskaičiuojamą darbo laiką ir rūpestį šikšnosparniai atsidėkoja savo globėjui jums papasakos Remigijus Karpuška iš Lietuvos gamtos fondo.

Iki pasimatymo gegužės 9 d. Viešvilės žuvitakio slėnyje po šikšnosparnių raižomu dangumi!
Lietuvos gamtos fondo – Generalinės miškų urėdijos informacija

Daugiau informacijos: Jurbarko miškų urėdijos Kalvelių girininkijos girininkė Irena Petrošienė, tel.8-686-17552

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2015 05 08
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai