Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Naujienos

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Naujienos

2015 m. liepos 2 d.

Žievėgraužio tipografo populiacija išlieka gausi ir pavojinga

Kaip matyti grafike, kenkėjo populiacija išaugo trijose miškų urėdijose: labiausiai Rietavo (2,7 karto), Rokiškio (2,2 karto) ir šiek tiek Alytaus (padidėjo trečdaliu). Gausiausiai žievėgraužio tipografo fiksuota Alytaus rajone – vidutiniškai 13091±2520 vnt. vabalų vienoje gaudyklėje. Gausios kenkėjo populiacijos yra Dubravos, Panevėžio, Ignalinos, Rokiškio miškų urėdijų teritorijose, kur per pirmą generaciją vidutiniškai vienoje gaudyklėje sugauta per 9000 vabalų. Menkiausiai žievėgraužio tipografo registruota Kuršėnų (3129±738 vnt. vabalų gaudyklėje) ir Trakų (4584±345 vnt. vabalų gaudyklėje) miškų urėdijų teritorijose. Vidutiniškai per visą Lietuvą žievėgraužio tipografo pirma generacija buvo 7 procentais mažesnė nei pernai: 2014 metais buvo sugauta 8256±726 vnt. vabalų gaudyklėje, o 2015 metais - 7676±584.

Per pirmą žievėgraužio tipografo generaciją, gegužės-birželio mėnesiais, monitoringui panaudojant 54 barjerinio tipo lenkiškas IBL-3 gaudykles su Ipsodor W viliokliu, buvo sugauta 414480 vabalų, t.y. vos ne pusė MILIJONO kenkėjų! Tai įrodo, kad barjerinių gaudyklių su viliokliais naudojimas tam tinkamose vietose ir teisinga jų priežiūra gali ženkliai sumažinti žievėgraužio tipografo populiaciją.
Trakų miškų urėdijos darbuotojai jau kelerius metus iš eilės (po 2010 metų uragano) vykdo labai intensyvią kenkėjų užpultų medžių paiešką, savalaikį jų iškirtimą, pašalinimą iš miško, žaliavinės medienos apsaugą ir kitas miško sanitarinės apsaugos priemones, kurios davė savo vaisių: šios miškų urėdijos prižiūrimuose eglynuose žievėgraužio tipografo populiacija yra viena žemiausių Lietuvoje.
Tikimasi, kad vėsūs birželio mėnesio orai ir savalaikės miško sanitarinės apsaugos priemonės padės sumažinti antrą žievėgraužio tipografo populiaciją bei jos daromą žalą. Nerimą kelia daugelyje Lietuvos rajonų birželio mėnesį užsitęsusi sausra, kuri susilpnina eglių atsparumą kenkėjams. Nors vasara yra atostogų metas, tačiau miškininkai neturėtų prarasti budrumo, nes antroji kenkėjo populiacija gali būti labai aktyvi ir gausi, ypač jei užsitęs karšti ir sausringi orai liepos-rugpjūčio mėnesiais.

Valstybinės miškų tarnybos informacija

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2015 07 02
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai