Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Naujienos

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Naujienos

2015 m. rugsėjo 25 d.

Vabalų kenkėjų populiacija šiemet šiek tiek mažesnė nei pernai

Balandžio 22-24 dienomis 9 miškų urėdijose iškabintos 54 feromoninės gaudyklės ne senesnėse kaip 1 metų plynose eglynų kirtavietėse, iškirstose dėl žievėgraužio tipografo, netikrojo eglinio skydamario pažeidimų ar pagrindinių kirtimų eglynų - ne senesnėse kaip 1 metų biržėse. Kirtavietėse iškabinta po 3 IBL-3 gaudykles su lenkišku viliokliu „Ipsodor W“ kiekviename stebėjimo taške, 1-1,5 m aukštyje nuo žemės paviršiaus, ne mažiau kaip 20 m atstumu nuo miško sienos ir 40 m atstumu tarp gaudyklių. Feromoniniai preparatai prieš antros generacijos vabalų skraidymą liepos 8-10 dienomis pakeisti naujais viliokliais „Ipsodor“, skirtais 2 generacijos vabzdžių viliojimui. Gegužės-rugsėjo mėnesiais buvo skaičiuojamas žievėgraužio tipografo vabalų kiekis kiekvienoje gaudyklėje kas tris savaites, nes IBL-3 gaudyklės buvo patobulintos - dalis plastikinio rinktuvo pakeista nerūdijančios plieno vielos tinklu (1x1 mm akimis), užtikrinančiu geresnę ventiliaciją ir lietaus vandens ištekėjimą, o tai leido viena savaite pailginti laikotarpį tarp apžiūrų.

Per 2015 metų žievėgraužio tipografo skraidymo sezoną vienoje gaudyklėje vidutiniškai sugauta apie 18 procentų mažiau vabalų nei 2014 metais, atitinkamai 10705±648 ir 13116±907 vnt./gaudyklėje. Reikia prisiminti, kad žievėgraužio tipografo populiacija 2014 metais buvo pati gausiausia nuo monitoringo vykdymo pradžios. Didžiausios žievėgraužių populiacijos 2015 metais fiksuotos Alytaus ir Ignalinos miškų urėdijos eglynuose, kur per skraidymo sezoną vienoje gaudyklėje sugauta po 14 tūkstančių vabalų. Kenkėjo populiacijos mažėjo visose miškų urėdijose, kuriose atliekamas monitoringas, išskyrus Rietavo ir Rokiškio (1 pav.). Absoliučiai daugiausiai žievėgraužio tipografo sugauta Alytaus miškų urėdijos eglynuose (14801±2856 vnt./gaud.), mažiausiai – Kuršėnų (4939±916 vnt./gaud.).

1 pav. Žievėgraužio tipografo populiacijų gausumas atskirose urėdijose 2014-2015 metais
Šiemet trijose miškų urėdijose iš devynių fiksuotas gausesnis pirmosios generacijos vabalų kiekis lyginant su 2014 metų pirmąja generacija (2 pav.). Labai gausi pirmoji žievėgraužio tipografo generacija buvo Alytaus miškų urėdijoje. Vidutiniškai pirmosios generacijos sugautų vabalų kiekis šiemet yra 7 procentais mažesnis lyginant su 2014 metais.

2 pav. Žievėgraužio tipografo pirmos generacijos gausumas atskirose urėdijose 2014-2015 metais
Išanalizavus 2014 ir 2015 metų antrąsias žievėgraužio tipografo generacijas, galima daryti išvadą, kad šių metų generacija vidutiniškai yra 40 procentų mažesnė nei pernai, gausesnė tik Rietavo miškų urėdijoje. Gausiausia antroji generacija fiksuota Ignalinos miškų urėdijos eglynuose, menkiausia - Alytuje, Kuršėnuose ir Trakuose.

3 pav. Žievėgraužio tipografo antros generacijos gausumas atskirose urėdijose 2014-2015 metais
2015 metais antroji žievėgraužio tipografo generacija yra menkesnė už pirmąją visuose stebėjimo taškuose (4 pav.). Vidutiniškai antroji žievėgraužio tipografo generacija yra 2,5 karto mažesnė už pirmąją.

4 pav. Žievėgraužio tipografo generacijų gausumas atskirose urėdijose 2015 metais
Aktyviausiai pirmosios generacijos žievėgraužio tipografo suaugėliai skraidė gegužės antroje pusėje, birželio mėnesį kenkėjo sugauta gerokai mažiau. Antroji kenkėjo generacija masiškiausiai skraidė rugpjūčio pradžioje ir buvo negausi antroje mėnesio pusėje.
Ateinančiais metais, esant palankioms gamtinėms sąlygoms, žievėgraužio tipografo populiacija gali išaugti. Brandžiuose ir perbrendusiuose eglynuose išlieka didelė masinio žievėgraužio tipografo dauginimosi ir židinių susidarymo tikimybė visoje Lietuvoje pribręstančiuose medynuose, išskyrus Žemaitiją. Ypač jautrūs bus medynai, kur šiemet bus laiku nesutvarkyti pirminiai žievėgraužio tipografo židiniai ar žalios eglių vėjavartos-vėjalaužos, iš jų ir kertinėse miško buveinėse.
Pusamžių ir vyresnių eglynų žvalgymas, savalaikis užpultų medžių atrinkimas, kirtimas ir pašalinimas iš miško turėtų ir toliau išlikti 2016 metų prioritetu visiems miško valdytojams ar naudotojams.

Valstybinės miškų tarnybos informacija
Daugiau skaityti:
http://www.amvmt.lt/Naujienos/NewsDetails.aspx?&ID=750&MID=0

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2015 09 25
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai