Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Naujienos

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Naujienos

2016 m. birželio 17 d.

Estijoje medienos matavimo būdus pasirenka patys

Šių metų birželio 15 dieną Generalinės miškų urėdijos, Valstybinės miškų tarnybos, Valstybinio miškotvarkos instituto ir VĮ miškų urėdijų atstovai lankėsi Estijoje, kur susitiko su šios šalies valstybinių miškų miškininkais. Susitikimo idėja kilo kai gegužės mėn. VĮ Ukmergės miškų urėdijoje lankėsi miškininkai iš Estijos, kurie pasidalino medienos rietuvių matavimo patirtimi ir naujovėmis.  Ukmergėje buvo pristatyta interaktyvi kompiuterinė programa, kurios pagalba galima apskaičiuoti medienos tūrį, kai mediena sukrauta rietuvėse ar medienvežyje. Išmaniuoju telefonu ar planšetiniu kompiuteriu nufotografuojami apvaliosios medienos sortimentų galai, įvedama medžių rūšis, sortimentų ilgis, o sistema suskaičiuoja sortimentų skaičių, nustato jų skersmenis ir apskaičiuoja tūrį. Interaktyviame žemėlapyje užfiksuojama medienos sandėlio vieta, o visi duomenys apie pamatuotą medieną gali būti perduodami.
Lietuvių delegaciją priėmė Estijos valstybinių miškų valdymo centro (RMK) Prekybos mediena departamento vadovas Ulvar Kaubi ir kiti departamento darbuotojai, kurie supažindino su Estijos valstybinių miškų valdymo sistema, prekybos mediena tvarka ir kt.
Estija yra penkta po Švedijos, Suomijos, Latvijos ir Slovėnijos pagal šalies teritorijos plotą padengtą miškais (miško žemė užima 51,1 proc.). 38 proc. visų šalies miškų valdo RMK – valstybinė pelno siekianti institucija. RMK miškų valdymas suskirstytas į tris regionus, kurie padalinti į 76 mažesnius administravimo vienetus, tačiau nuo liepos 1 d. pastaruosius planuojama stambinti. Miškų ūkinė veikla, o ypač kelių tiesimas ar remontas, planuojama atsižvelgiant į miško masyvus, kuriuose projektuojama vykdyti miško kirtimus. RMK turi savo miškotvarkos padalinį. Valstybiniuose miškuose apvalioji mediena parduodama derybų būdu (85 proc.) ir atviro konkurso būdu (15 proc.). Derybų būdu parduotos apvaliosios medienos 90-dešimčiai procentų kiekio sudaromos ilgalaikės pirkimo – pardavimo sutartys, o 10 proc. trumpalaikės sutartys. Pasirašant ilgalaikes medienos pirkimo – pardavimo sutartis, pateikiamas banko garantas. Trumpalaikėms medienos pirkimo – pardavimo sutartims yra įvestas privalomas išankstinis apmokėjimas už įsigyjamą medieną.  Ilgalaikės medienos pirkimo – pardavimo sutartys tikslinamos kas ketvirtį ir ne visada yra garantija, kad bus pratęsiamos dėl naujai rinkoje atsiradusių pirkėjų ar nesusitarus dėl kainos.
 Valstybinių miškų parduodamos medienos kiekis (skaičiuojant be mažą paklausą turinčių kirtimo atliekų kiekio) sudaro apie 3,8 mln. m³. 95 proc. miško kirtimų atlieka medkirtėmis. Apvaliosios medienos matavimo duomenys naudojami perduodant iš miško kirtimo mašinų medienos ruošos metu, o vėliau medienos pirkėjo sandėlyje. Išskirtinis bruožas, kad RMK panašiai kaip ir Latvijos AS „Latvijas valsts meži“ medieną parduoda pirkėjo sandėlyje, todėl kainos skaičiuojamos su pristatymu. Per metus atliekama apie 300 kontrolinių parduodamos medienos tūrio matavimų. Sudarant medienos pirkimo - pardavimo sutartis, jose turi būti numatytas medienos matavimo būdas, tačiau jo pasirinkimas ar technologijos nėra griežtai reglamentuotas medienos matavimo taisyklėse. Estijoje mediena klasifikuojama į ABC ir D kokybės klases bei medieną, kuri turi medienos ydų.
Lankantis valstybiniuose miškuose šalia Piarnu miesto, Lietuvos delegacija turėjo galimybę stebėti kontrolinį medienos matavimą elektroninėmis žerglėmis, išskleidus rietuvę ir medienos sortimentą matuojant plongalyje ir storgalyje. Vėliau mediena buvo pakrauta į medienvežį automobilį ir interaktyvios kompiuterinės programos pagalba, skanavimo būdu, buvo nustatytas medienos tūris.  
Susitikimo metu su Estijos valstybinių miškų miškininkais, buvo daug diskutuota dėl naujausių rankiniam darbui mažiau imlių medienos matavimo technologijų ir apskaitos būdų, nuo kurių priklauso operatyvus ir tikslus miškininkų darbas bei ekonominiai rezultatai.
Nuomonėmis ir žiniomis apie pamatytas naujas medienos matavimo apskaitos technologijas, VĮ miškų urėdijų atstovai ketina pasidalinti artimiausiame Generalinės miškų urėdijos kolegijos posėdyje.

 

 

 

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2016 06 17
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai