Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
Kalėdos
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Naujienos

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Naujienos

2016 m. rugsėjo 7 d.

Medienvežius stabdo biurokratiniai barjerai

„Miškai“, Angelė Adomaitienė, 2016 rugsėjis

Pasak susisiekimo ministro, „šalies investicijos į kelius, kurių kasmet skiriama vis daugiau, turi tarnauti žmonėms ir verslui“. Iki tol keturių ašių medienvežis galėjo šalies keliais važiuoti iš viso būdamas 40 t svorio, o nauja tvarka įteisino, kad šešiaašė mašina su mediena gali judėti sverdama 48 t – taip ašims tenkantis svoris nėra viršijamas, išsidėsto tolygiai ir žalos keliams nedaro. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad tai yra pats griežčiausias svorio apribojimas, palyginti su šalimis kaimynėmis. Vis dėlto ir taip palengvintas medienos vežimas dar atsitrenkia į biurokratinius trikdžius, o miškininkų bei vežėjų darbas yra apsunkinamas. Pašalinti barjerus ir pasitaikančius nepiktavališkus pažeidimus galima labai paprastai – pakaktų atsakingesnio valstybės požiūrio, tiksliau – dviejų ar trijų ministrų parašų.

Neapgalvota tvarka – trukdis medienos verslui

Trakų miškų urėdo Vyganto Mierkio įsitikinimu, nors norai padidinti, kad ir nedaug, leidžiamą svorį geri, bet dėl netobulos tvarkos tiesiog žlugdomas medienvežių verslas. Pavyzdžiui, urėdijos anksčiau turėjo daugiau medienvežių, tačiau taupumo sumetimais dabar daugelis jų atsisako ir medienos vežimo paslaugas perka. Privačios bendrovės taip pat nuolat rizikuoja dėl svorio, nes miške svarstyklių nėra, o jei mašina su mediena svers 900 kg daugiau, gali tekti mokėti didžiulę baudą. Paprastai ja baudžiami net trys asmenys: medienvežio vairuotojas, medienos išdavėjas ir įmonės, teikiančios transporto paslaugas, vadovas. Vis dėlto iš esmės kraunama pagal patirtį iš akies, kartais per mažai, kartais – kiek per daug. Tai priklauso ir nuo medienos rūšies, drėgnumo, augavietės bei kitų veiksnių.

„Sunkiau kontroliuoti, kai kraunama į samdytą transportą: vežėjui atrodo vienaip, girininkui – kitaip. Tokių ginčų nekiltų, jei būtų atsižvelgiama į mokslininkų sudarytas medienos tūrio ir svorio lenteles, pavyzdžiui, kaip tai daro lenkai“, – siūlo urėdas. Lenkijoje yra lentelės, kiek sveria konkrečios medienos (ąžuolo, pušies, beržo ir pan.) kubinis metras.
„Kad nebūtų nesusipratimų, Lenkijoje aplinkos ministro ir ūkio ministro įsakymu nustatytas kiekvienos medienos rūšies kubinio metro svoris, kuris yra pagrindas skaičiuojant bendrą tonažą, t.y. jis matuojamas kubiniais metrais. Kelių inspekcija atsižvelgia į važtaraštyje nurodytus kietmetrius, mašinos nesveria, o jei kažkas jais piktnaudžiavo ir vežė daugiau, už tą neleistiną kiekį ir skaičiuojama bauda“, – aiškina su Lenkijos patirtimi susipažinęs Trakų miškų urėdijos vyriausiasis inžinierius Romaldas Virganavičius. Kaimynai minėtą svorį pagal kubinius metrus yra įteisinę 2012 m., o Lietuvoje, anot miškų inžinieriaus, tam pakaktų dviejų ar trijų ministrų – susisiekimo, aplinkos, ūkio – įsakymų.

Miškininkų nuomone, baudos už viršytą svorį skaičiuojamos neteisingai. Pavyzdžiui, kelių transporto inspektoriui nustačius, kad viršytas medienvežio vienos ašies svoris, anuliuojamas 48 t leidimas ir bauda skaičiuojama nuo 40 t. „Viršsvorį skaičiuojant ne nuo 48 t, susidaro didelis perteklinis kiekis ir milžiniškos baudos. Vairuotojas tokios sumos per mėnesį neuždirba. Žodžiu, padaryta neteisingai ir nelogiškai, kad tik kuo daugiau mokesčių surinktų“, – konstatuoja Trakų miškų urėdas. Dėl panašaus atvejo urėdija net kreipėsi į teismą ir laukia jo sprendimo.

Šokis su leidimais

Už medvežius įmonės ir urėdijos kasmet moka mokesčius kaip už sunkiasvorių transporto priemonių (56 t) sąstatą. Trakų urėdija turi šešiaašę transporto priemonę ir teisiškai patvirtintą dokumentą dėl 48 t svorio. Deja, kiekvieną mėnesį dar privalo gauti atitinkamą leidimą ir kaskart už jį sumokėti. Miškininkams nesuprantama, kodėl kiekvieną mėnesį reikia išsiimti tą leidimą ir už jį pakloti pinigus, jei jau sumokamas kelių mokestis.
„Kiekvieną mėnesį reikia rašyti prašymą ir išsiųsti atsakingam žmogui, kuris išrašinėja leidimus. Jo originalą reikia atsisiųsti internetu arba pasiimti. Leidimas išspausdintas ant brangaus popieriaus – jį medienvežio vairuotojas turi turėti su savimi. Tai didžiulė nereikalinga biurokratija – pakaktų leidimo metams ar pusmečiui. Be to, jeigu turi leidimą atitinkamai priekabai, kam reikalingi tie atskiri leidimai?“ – klausia R. Virganavičius.

Miškų valdytojų ir savininkų nuomone, netinkama tvarka ir biurokratija – ne vien stabdys verslui. Vežant didesnį krovinį taupomi degalai ir mažiau teršiamas oras. Privačių miškų savininkų asociacijos duomenimis, gretimose šalyse medvežiams taikomi tokie svorio apribojimai: Estijoje ir Norvegijoje – 48 t, Lenkijoje, Latvijoje – 52 t, Danijoje, Suomijoje, Švedijoje – 60 t. Be to, Švedija numato įteisinti 74 t medienvežių naudojimą šalies bendrosios paskirties keliuose.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2016 09 07
VĮ miškų urėdijos
Alytaus miškų urėdija
Anykščių miškų urėdija
Biržų miškų urėdija
Druskininkų miškų urėdija
Dubravos emmu
Ignalinos miškų urėdija
Jonavos miškų urėdija
Joniškio miškų urėdija
Jurbarko miškų urėdija
Kaišiadorių miškų urėdija
Kauno miškų urėdija
Kazlų Rūdos mmu
Kėdainių miškų urėdija
Kretingos miškų urėdija
Kupiškio miškų urėdija
Kuršėnų miškų urėdija
Marijampolės miškų urėdija
Mažeikių miškų urėdija
Nemenčinės miškų urėdija
Pakruojo miškų urėdija
Panevėžio miškų urėdija
Prienų miškų urėdija
Radviliškio miškų urėdija
Raseinių miškų urėdija
Rietavo miškų urėdija
Rokiškio miškų urėdija
Šakių miškų urėdija
Šalčininkų miškų urėdija
Šiaulių miškų urėdija
Šilutės miškų urėdija
Švenčionėlių miškų urėdija
Tauragės miškų urėdija
Telšių miškų urėdija
Tytuvėnų miškų urėdija
Trakų miškų urėdija
Ukmergės miškų urėdija
Utenos miškų urėdija
Valkininkų miškų urėdija
Varėnos miškų urėdija
Veisiejų miškų urėdija
Vilniaus miškų urėdija
Zarasų miškų urėdija
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai