Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Renginiai

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Renginiai

2012 m. rugpjūčio 31 d.

Išleista knyga miškininko Zdislovo Truskausko atminimui

Rugpjūčio 31 d., minint pirmąsias miškininko Zdislovo Truskausko mirties metines, Antakalnio kapinėse kunigas Ričardas Doveika pašventino paminklą, miškininkai, draugai ir bendraminčiai pagerbė jo atminimą, buvo pristatyta knyga „Tarp žmonių ir miško“ (miškininką Zdislovą Truskauską prisimenant).
“Mintis, kad reikėtų ir knyga įamžinti IŠEINANČIO Į AMŽINYBĘ atmini­mą, švystelėjo galvoje tą liūdną momentą, kai mūsų Zdislovas ant tvirtų miški­ninkų pečių paliko paskutiniuosius žemiškus namus sostinės Olandų gatvėje. Su­manymas išleisti šią knygą subrendo jau kopiant paskui JĮ į aukštą Antakalnio kapinių kalną, nuo kurio JIS dabar visada stebės mus, mūsų bendravimą, darbus, siekius, troškimus ir, kaip visada, atlaidžiai šypsosis savo įstabios sielos akimis.
Neabejojau, kad Lietuvos miškininkai savaip įamžins garbaus kolegos atmi­nimą, šeima reikš pagarbą, susiburdama prie subtilaus atminimo memorialo, kurį puoselės ir gražins Zdislovo našlė, vaikai ir vaikaičiai. "Aš galiu išleisti knygą", - pasakiau generaliniam miškų urėdui Benjaminui Sakalauskui, su kuriuo, išnešant Zdislovą atsidūrėme šalia vienas kito. "Gerai, - kaip visada trumpai atsakė jis. - Daryk..."
Knygos reikėjo ir Zdislovo šeimai, bet labiausiai jos reikėjo man, nes žinojau, kad knyga Zdislovui visą gyvenimą buvo ypatingai svarbi. Kaip miškas, šeima, žmonės. Tai patyrė kiekvienas humanitaras, kiekvienas spausdintą žodį gerbian­tis ar jį kuriantis žmogus. Bent kokią idėją išleisti knygą Zdislovas tarsi apglėbdavo tvirtomis savo rankomis, glostydamas, gludindamas aštrius kampus, paremda­mas tvirtais savo pečiais, skatindamas įtempti visas proto ir sielos galias, kad kūrinys gimtų kuo tobulesnis. Jis giliai suvokė, kad knyga - tai tautos kultūros atspindys, jos istorijos, žmonių gyvenimo, darbų, minčių, kalbos ir daugybės kitų tautai gyvybiškai svarbių dalykų metraštis. Todėl prie jo nuolat glaudėsi šviesos ieškantys žmonės, tie, kurie suvokė, kad svarbiausia Lietuvai šiame isto­rijos virsme išlaikyti tautos dvasingumą, kurį šimtmečiais puoselėjo mūsų tėvai, bočiai ir visos iki mūsų gyvenusios kartos.
Tarsi rožinį vėriau šią knygą, tardamasi su daugybe žmonių, įsiklausydama į kiekvieną jų širdies virpesį. Jauku ir šilta, kad dauguma prisiminimų autorių suprato mane ir savo buvimą šalia Zdislovo aprašė ar man papasakojo nuoširdžiai ir žmogiškai. Man buvo labai svarbu, kad bibliotekų saugyklose ar žmonių namų lentynose nenugultų dar viena knyga apie eilinį mūsų laikmečio funkcionierių. Salta, neįdomi, panegiriška.
Manau, kad pavyko pasibelsti į žmonių sielas. Mes visi, arti penkiasdešim­ties bitučių, sunešėm savo medų į vieną korį. Ir to korio pavadinimas gimė tik po ilgų ieškojimų. Rašytojas Romas Sadauskas siūlė pavadinti knygą "Šypsena iš anapus"... Ilgainiui atmetėm šį variantą. Čia mums trūko miško...
„Miškas - tai paslaptingas per tūkstančius metų susiklosčiusių daugybės tarpusavyje susijusių gyvybinių procesų organizmas. Išsaugoti Lietuvos miškus ir ūkininkauti juose taip, kad miškai būtų ne tik gamtos išteklių šaltinis, bet ir teiktų žmonėms įvairiapusę naudą, ugdytų meile ir pagarba grįstus santykius su gamta - svarbiausia miškininkų pareiga šiandien. Dėl to nuo seno Lietuvoje ger­biamiems miškininkams tenka būti tiltu tarp žmogaus ir miško", - rašė Zdislovas Truskauskas vienos knygos apie miškus pratarmėje. Sią citatą priminė atsi­minimų autorius socialinių mokslų daktaras miškininkas ekonomistas Kęstutis Jeskelevičius. Taip kilo idėja pavadinti knygą "Tarp žmogaus ir miško", nes pats Zdislovas, man regis, buvo viena sėkmingiausių tokių jungiamųjų grandžių, vie­nas tobuliausių tiltų tarp žmogaus ir miško.
Kankino klausimas: kas turėtų būti to rožinio, ant kurio versim Zdislovo gyvenimo karoliukus, siūlu, jungiančiąja grandimi. Kad ja galėtų tapti garbusis poetas Justinas Marcinkevičius, suvokiau peržiūrėdama gausybę nuotraukų, pri­siminusi pokalbius su Zdislovu apie lietuvių poeziją. Mudu abu dievinom Mar­cinkevičių. Todėl ir sustačiau šiuos du Lietuvos šviesuolius greta vienas kito. Manau, kad mylimas poetas dėl to nė kiek nesupyktų, nes puikybė jam, kaip ir Zdislovui, buvo nepažįstamos dausos.
Knyga prasideda dviejų šių vyrų susitikimu. Poetas lydi Zdislovą per visą jo gyvenimą ŽEMĖJE: pradedant bendruoju - biografiniu skyriumi, vesdamas per vaikystę, šeimos gyvenimą, mokslo metus, darbinę biografiją, visuomeninę veik­lą iki atminties įamžinimo. Tarsi dėkodamas Zdislovui už jo, paties poeto, atmi­nimo įamžinimui pasodintą giraitę Trakų miškų urėdijoje.
Nuoširdžiai dėkoju Zdislovo šeimai, ypač jo našlei Reginai, darbščiajai mano talkininkei, miškininkams ir visiems doriems Lietuvos žmonėms, supratusiems mano misiją.
"Prisiminimas apie didžiuosius žmones turi mums ne mažesnę reikšmę ne­gu jų buvimas šalia" sakė filosofas Seneka. Tegul lietuviškais rašmenimis išgul­dyta Zdislovo Truskausko gyvenimo istorija kiekvieną iš mūsų paskatina prisi­menant Jį pamąstyti, kokie mes buvome, kaip gyvenome šalia JO.
Toks yra svarbiausias šios knygos siekis.“

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2012 08 31
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai