Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2011 m. birželio 16 d.

Miško gaisrus stebi automatinės sistemos

„Ūkininko patarėjas“, 2011 m. birželio 14 d.
Polikarpas Ragožis, „ŪP“ korespondentas

Lietuvoje apie 40 proc. miškų yra didelio, 23 proc. - vidutinio ir 37 proc. - mažo gamtinio degumo. Kasmet vidutiniškai kyla 600-800 miško gaisrų, kurie pažeidžia apie 300 ha miškų. Iki šiol gaisrus miškininkai stebėdavo vizualiai iš virš medžių iškilusių bokštų. Karštomis vasaros dienomis tuose bokšteliuose nežmoniškai karšta, o vėjuotomis dienomis pavojinga. Be to, šiai veiklai reikėdavo daug darbuotojų. Todėl Generalinė miškų urėdija prie Aplinkos ministerijos, miškų urėdijos ir nacionalinių parkų direkcijos drauge su savivaldybėmis sėkmingai diegia modernią priešgaisrinių priemonių sistemą.

Pasak generalinio urėdo pavaduotojo Gintaro Visalgos, bendras visiems Lietuvos miškams projektas kainuos 43 mln. Lt. Tačiau iš šios sumos 30 mln. Lt - Europos Sąjungos lėšos, o likusi dalis - 13 mln. - urėdijų nuosavos lėšos. Tad iš valstybės biudžeto nebus paimta nė cento.

Automatinėms miško gaisrų stebėjimo sistemoms įsigyti ir įdiegti skiriama ES parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemone „Miškininkystės potencialo atkūrimas ir prevencinių priemonių įdiegimas“.

Automatinės gaisrų stebėjimo sistemos diegiamos didelio degumo 24 urėdijose ir nacionaliniuose parkuose. Programa bus baigta įgyvendinti kitų metų pabaigoje.

Birželio 3 d. priduota gaisrų stebėjimo sistema Kauno r. Dubravos mokomajai eksperimentinei urėdijai. Priėmime dalyvavo generalinio urėdo pavaduotojas G. Visalga, Dubravos urėdas Kęstutis Šakūnas, kiti urėdijos specialistai, o ją pridavė ir su jos veikimo subtilybėmis urėdijos miškininkus supažindino projekto rangovo UAB „Telekonta“ inžinierius Aurimas Čepulis.

Kameros įrengtos dviejuose mobilaus ryšio operatorių bokštuose. Jos sukasi aplinkui ir fiksuoja vaizdus 10 km spinduliu. Kaip teigė A. Čepulis, sistema gali reaguoti ir toliau, tik sunkiau būtų nustatyti gaisro vietą. Iš bokšto negalima matyti vaizdo už 26 km ribos. Bet jeigu dūmai pakiltų į labai didelį aukštį, tuomet sistema sureaguotų. O gaisravietei nustatyti reikėtų sudaryti kelių bokštų sankirtą.

Automatinė gaisrų stebėjimo sistema be paliovos dirba visą laiką - dienomis ir naktimis. Naktį, kai prasideda gaisras, apsišviečia miško plotas ir kamera fiksuoja tą vietą. Kamera reaguoja ir į dūmus.

G. Visalgos duomenimis, bendras šios automatinės gaisrų stebėjimo sistemos ekonominis efektas, paskaičiuotas įvertinant bokštų remonto, priežiūros išlaidas, budėtojų bokštuose darbą, išdegusio miško ploto atkūrimą ir miškui padarytą žalą, sudaro 1,8 mln. Lt.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2011 06 16
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai