Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2012 m. balandžio 11 d.

Žmogus – žemės vaikas

Poezijos ir publicistikos vakare prisimintas gerbiamas miškininkas, gamtosaugininkas, puikus žmogus, buvęs generalinio miškų urėdo pavaduotojas Zdislovas Truskauskas.

„Mūsų girios“, 2012/03
Jūratė Rečiūnienė - Kuusienė

Dešimtąjį kartą rengdami poezijos ir publicistikos vakarą, skirtą Pasaulinei Žemės dienai, renginio organizatoriai – Rašytojų klubas ir Generalinė miškų urėdija – šį vakarą paskyrė praėjusį rudenį į Geresnį Pasaulį išėjusiam visiems miškininkams (ir ne tik) puikiai žinomam, gerbiamam miškininkui, tikram gamtosaugininkui ir puikiam žmogui, buvusiam generalinio miškų urėdo pavaduotojui Zdislovui Truskauskui.
Renginio vedantysis rašytojas Romas Sadauskas priminė ankstesniųjų minėjimų temas: tai buvo Žemė, jos gelmės, Lietuvos miškai, Nacionaliniai parkai, medžiai ir keliai, bet, kaip sakė rašytojas, iki šiol nekalbėjome apie Žmogų. O žmogus – taip pat gamtos kūrinys, gal ir ne pats tobuliausias. Šio poezijos ir publicistikos vakaro tema „ Mes, motinos Žemės vaikai...“. „Kad kalba nebūtų abstrakti, tema paskirta vienam Žmogui, žemės ir miškų vaikui Zdislovui Truskauskui, kuris dalyvavo visuose devyniuose iki šiol organizuotose vakaruose, skirtuose Žemės dienai“, – sakė R. Sadauskas.
Renginyje dalyvavo Z. Truskausko šeimos nariai, artimieji, buvę bendradarbiai, bendramoksliai, Rašytojų sąjungos pirmininkas Antanas A. Jonynas, generalinio miškų urėdo pavaduojas Petras Kanapienis, Kaišiadorių ir Trakų miškų urėdai Stasys Truskauskas ir Vygantas Mierkis, filosofas Romualdas Ozolas, aplinkosaugininkai Selemonas Paltanavičius ir Romas Pakalnis, visuomenės atstovai, žurnalistai. Kiekvienas kalbėjusysis savaip pateikė prisiminimus, pabrėžė tam tikrus Zdislovo asmeninius bruožus, nelygu kuriuo gyvenimo tarpsniu teko su juo bendrauti, bet iš visų prisiminimų susidarė neeilinės asmenybės portretas. Kaip kažkas (ar svarbu kas?) sakė, jog kitas toks žmogus miškininkų šeimoje atsiras gal po 100 metų... O gal ir dar vėliau.
Visko, kas buvo pasakyta, visų išskirtinai gerų žodžių šiame straipsnelyje neaprašysiu. Pateiksiu tik tai, kas man labiausiai įsiminė iš renginio ir iš 35-erių darbinio ir asmeninio, skirtingais laikotarpiais aktyvesnio ar mažiau aktyvaus bendravimo su Zdislovu Truskausku.
Dvasingoje aplinkoje išaugęs geras, geranoriškas ir reiklus žmogus. Žmona Regina (ją, anot rašytojo R. Sadausko, Zdislovas susirado miškuos), dukra Inga, seserys, brolis Stasys pabrėžė gimtinės, buvusios kaime, miškų apsupty, įtaką ne tik Zdislovo, bet ir visų vaikų būdui, kuriam būdingas dvasingumas, romantika, gamtos meilė. O senieji Truskauskai savo pavyzdžiu ir auklėjimu vaikus išaugino ne tik darbščiais žmonėmis, bet ir darboholikais. Gražų simbolį – ilgai vakarais negęstančią šviesą generalinio miškų urėdo pavaduotojo ar aplinkos viceministro (kai jis užėmė šias pareigas) kabineto languose prisiminė dabartinis generalinio miškų urėdo pavaduotojas Petras Kanapienis ir buvusi šios institucijos atstovė spaudai Irena Šalkauskienė. Jis daug dirbo pats, reikalavo ir iš kitų. Nuolaidų nedarė niekam, tarp jų – ir broliui, Kaišiadorių miškų urėdui S. Truskauskui. „Priešingai“, – sakė Stasys, – reikalavo ir iš kitų miškų urėdų, bet iš manęs – daugiausiai“.
Tiesa, buvo viena žmonių kategorija, kuriai jis darydavo šiokių tokių nuolaidų ir rodydavo ypatingą pagarbą. Tai – moterys. Pati esu nepiktybiškai kelis kartus tuo pasinaudojusi, tardamasi dėl interviu ir be eilės juos gavusi. Telieka tai nedidelis „nusižengimas teisingumui“. Pagarbą moterims ir visiems monėms, nepaisant gilaus, bet neįžeidaus humoro jausmo, pabrėžė savo trumpoje kalboje ir duktė, prisimindama Tėvą, kaip visos šeimos ir giminės tvirtą ramstį.
Ramsčiu jis buvo ne tik šeimai. Į viską žiūrintis atsakingai, stengėsi, kad miškų sistema šaliai duotų kuo daugiau naudos. Kaip sakė Vygantas Mierkis, „Jo požiūris visada buvo giliai valstybinis, galbūt ir dėl to, kad jis kuravo itin svarbią ekonomikos sritį. Be to, jis buvo labai visuomeniškas žmogus. Pernai jo iniciatyva Trakų miškų urėdijoje su rašytojais ir šeimos nariais pasodinta tautos poeto Justino Marcinkevičiaus giraitė.“
Kurį laiką Z. Truskauskas kuravo Jaunųjų miško bičiulių sambūrio veiklą. Vėliau šį darbo barą iš jo perėmė P. Kanapienis.
Pats turėdamas visapusiškų, gilių ir aktualių žinių, jis jomis nesipuikavo. Visada su juo buvo galima dalykiškai pasitarti, kaip prisiminė P. Kanapienis. „Ar net ir pasiklausti elementarių dalykų, kurie ne miškininkui kartais sunkiai suvokiami“, – sakė I. Šalkauskienė.
Kietas savo idėjų gynėjas – taip apie Z. Truskauską sakė filosofas prof. Romualdas Ozolas. „Jis buvo grynasis humanitaras: ir apie gamtą suprato giliai, ir apie kultūrą. O tai, kad jis suvokė pasikartojimo naujumą, byloja apie jį, kaip apie gilią, filosofiškai mąstančią asmenybę.
Mat šiek tiek anksčiau viena iš vakaro vedančiųjų Lina Sindaraitė, prisiminusi Z. Truskauką, kaip savo profesinį mokytoją, kartu pacitavo jo ypač mėgtą Rimos Antanaitienės eilėraščio posmą:
„Ką gamta pakartoja, tas nauja.
Nėr vienodų dienų ir naktų.
Ir taku užpustytu keliauja
Senas naujas pasaulis ir tu“.
Toks miškininiko dialektikos supratimas sujaudino prof. R. Ozolą ir toliau kalbėdamas filosofas sakė: „Jis nešiojosi savyje kaip didžiausią įtampą miškų privatizavimo galimybę. Tikras humanistas negalėjo į valstybę be valstybinių miškų žiūrėti ramiai. Politikieriai, užleidę šią idėją ant miškininkų ir visos visuomenės, prisidėjo prie per ankstyvo Jo išėjimo“.
Vyras, stiprus švelnumu. „Gyvenimasatsijoja ir palieka atminty pačius gražiausius dalykus. Apie Zdislovą, matyt, mažai ką teks atsijoti, – samprotavo Selemonas Paltanavičius. Jis perskaitė savo novelę „Žemuogių pievelė“. Kodėl? Mat, kai kolegos girdavosi medžioklės laimikiais, didelėmis sugautomis žuvimis, Zdislovas sakydavo: „O aš esu pririnkęs dešimt litrų žemuogių“. „Vyrai stiprūs švelnumu,“ – savo jausmingą kalbą baigė Selemonas.
Zdislovas Truskauskas labai gerbė pagyvenusius žmones, organizavo Miškų ministerijos veteranų susitimus, pats įvairiom progom vykdavo pas juos į svečius.
Renginio pabaigoje I. Šalkauskienė informavo, kad apie Z. Truskauską rengiama knyga. „Jis jos vertas. Buvo tikras džentelmenas, dvasios aristokratas, žmogus – enciklopedija“. Šiems leidėjos žodžiams pritarė visi, dalyvavusieji šiltame, dvasingame poezijos ir publicistikos vakare, kur skambėjo operos solisto Dalieliaus Sadausko atliekama oratorija „Anykščių šilelis“, aktoriaus Tomo Vaisietos skaitomos eilės, o galiausiai nutilindžiavęs skardus varpelis paskelbė, jog rytoj, kovo 20-ąją – Tarptautinė žemės diena.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2012 04 11
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai