Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2012 m. lapkričio 16 d.

Apie miško medelynus ir sėklininkystę Lenkijoje ir Olandijoje

„Mūsų girios“, 2012 / 10
Jūratė Laukineitienė, Valstybinės miškų tarnybos
Miško sėklų ir sodmenų kokybės skyriaus
vyriausioji specialistė

Į Generalinės miškų urėdijos šių metų rugsėjo 17-22 d. surengtą miškų urėdijų miško medelynų vadovų dalykinę išvyką į Lenkijos ir Olandijos medelynus buvo pakviesti ir Valstybinių miško medelynų modernizavimo klausimams spręsti komisijos nariai. Norėčiau pasidalinti šių šalių miško medelynų veiklos patirtimi.

Jarocino miško medelyne

Pirmosios dienos programoje buvo Lenkijos Jarocino miško medelyno, aižyklos, ilgalaikio sėklų laikymo, ąžuolo ir buko saugyklos apžiūra ir Miško technikos centro (Ośrodek Techniki Leśnej) pagamintos miško medelynų technikos demonstravimas.
Pati stambiausia Lenkijos aižykla Jarocine per sezoną vidutiniškai išaižo 200-210 t kankorėžių. Joje kankorėžiai aižomi nuo lapkričio iki birželio, kai ypač didelis derlius – ir iki liepos. Kitu meti teikiamos ir papildomas paslaugas. Iki kankorėžių aižymo sezono pradžios džiovinamos vaistažoles ir įvairios sėklos, kukurūzai, taip pat paruošiamos gilės saugoti saugykloje.
Į aižyklą atvežti kankorėžiai pirmiausia patenka į priemaišų išvalymo liniją. Šiai operacijai skiriama iki 40 proc. viso aižymo laiko. Tik po to kankorėžiai patenka į moderniai įrengtą 180 t talpinančią saugyklą. Joje įrengta aktyvi ventiliacija, tarp dėžių cirkuliuoja oras. Palaikoma 75 proc. oro drėgmė ir 60C temperatūra. Aižymo kamerų temperatūros režimo ir drėgmės kontrolė taip pat automatizuota. Sėklos nusparninamos šlapiuoju būdu, valomos pučiamo oro srautu. Išspręsta ir smulkių sakų gabalėlių, negyvų sėklų atskyrimo problema. Pastaroji operacija ypač reikalinga, kai sėklos naudojamos konteineriniam daigų išauginimui, kur taikomas taškinis sėjimas ir reikalaujamas šimtaprocentinis sėklų daigumas.
Šalia aižyklos esančioje saugykloje spygliuočių sėklos laikomos šalčiui atspariuose polietileno maišuose, sudėtuose į kartonines dėžutes. Šia patirtimi pasinaudota ir Lietuvoje – analogiškai sėklos laikomos Dubravos EMM urėdijos sėklų saugykloje.
Šalia aižyklos 2000 m. pastatyta 4 atskirų kamerų saugykla ąžuolo gilių ir buko sėkloms laikyti bei sėkloms stratifikuoti. Kaip minėjau, iki aižymo sezono aižykloje priimamos gilės, kurios plukdomos, taikoma termoterapija, džiovinamos. Plukdant vandenyje sveikos, didesnį tankį turinčios gilės nuskęsta, o vabzdžių, ligų ar mechaniškai pažeistos, neišsivysčiusios išplaukia į paviršių, jos išgriebiamos. Po to gilėms taikoma termoterapija prieš grybą Ciboria batschiana. Tam gilės 2-3 val. laikomos +410 Ctemperatūroje aižymo kamerose. Temperatūra turi būti labai tiksli, nes žemesnėje nežūsta užkratas, o aukštesnė pavojinga gilėms. Vėliau jos džiovinamos iki ne mažesnės nei 40-48 proc. drėgmės. Prieš laikymą beicuojamos. Gilių laikymo temperatūra – nuo -10C iki -30C. Šioje temperatūroje maksimaliai sulėtinami gyvybiniai procesai. Esant dideliam sėklų drėgnumui, net ir minusinėje temperatūroje jie vyksta gana intensyviai. Per dvi savaites gilės gali sunaudoti visas deguonies atsargas. Todėl būtina pasirūpinti, kad iš gilių talpų pasišalintų susikaupęs perteklinis anglies dvideginis ir patektų deguonis. Naudojamos 60 litrų talpos plastmasinės statinaitės. Jų viduryje įstatomas apie 10 cm skersmens statinaitės aukščio perforuotas vamzdis, užtikrinantis dujų apytaką (CO2/O2). Statinaitės pridengiamos storo popieriaus sluoksniu, ant kurio laisvai uždedamas dangtis (jo neprispaudžiant).
Gilės laikymui gali būti maišomos su įvairiu substratu. Tam tinka smėlis ar persijotas žvyras (jų trūkumas – didelis svoris), pasižyminčios antiseptinėmis savybėmis durpės (iš jų sunkiau giles išsijoti), medžio (ypač spygliuočių) pjuvenos, perlitas.
Jarocino saugykloje praktikuojama giles laikyti iki 18 mėn. plastmasinėse statinaitėse be substrato. Ąžuolo giles laikyti šaldytuvuose kelerius metus gana brangu, nes reikalingi dideli saugyklų tūriai, energijos sąnaudos.
Apdorojant paruoštas buko sėklas, jos 16-32 val. džiovinamos aižymo kameroje ne aukštesnėje nei +200C temperatūroje iki 10-15 proc. drėgnumo. Taip paruoštos sėklos saugykloje laikomos iki 5-erių metų.
Mažalapės liepos sėklos paruošiamos laikyti pagal originalią, senoje sėklininkystės literatūroje skaitytą metodiką. Sėklos 15 min. pamerkiamos į koncentruotą (98 proc.) sieros rūgštį, laikantis ypatingų atsargumo priemonių (specialūs rūbai, apsauginiai akiniai ir pirštinės). Po to 2 kartus perplaunamos vandeniu. Suminkštėjusios po skarifikacijos sėklos ištrinamos statybininko lopetėle, sutrinant riešutėlių luobelę. Tokiu būdu išlukštentos sėklos išvalomos ir saugomos šaldytuve.
Jarocino medelynas augina miško sodmenis bei nedidelę dalį jo produkcijos sudaro dekoratyviniai augalai. Apžiūrint medelyną, akį traukė puikūs vienmečiai pušies sodmenys.
Lenkijoje miško želdinimui naudojami 1-erių metų pušies sėjinukai, o dvimečiai tik tuomet, kai pildomi želdiniai arba augavietės yra sunkesnės. Pušies sodmenys, auginami 2-ejus metus, nepersodinami. Lysvėje sėjama 14 eilučių, rudenį kas antrą eilutę iškasa, taip išretindami pasėlius.
Buvome supažindinti su ąžuolo sodmenų išauginimu polistiroliniuose konteineriuose. Šiuo būdu sodmenys Jarocino medelyne auginami nuo 1999 metų. Konteineriai užpildomi durpių ir perlito mišiniu. Pavasarį jau pradėjusios dygti gilės sėjamos rankomis į šachmatiškai išdėstytas konteinerio duobutes. Pradžioje konteineriai sustatomi plastikiniuose šiltnamiuose, vėliau jau paaugę sėjinukai išnešami į lauką ir sustatomi ant paaukštinimų taip, kad natūraliai konteinerio gylį peraugusios šaknų dalys, nesiliesdamos su žeme, nudžiūtų, o konteineryje susiformuotų kuokštinės šaknys. Auginimo metu konteineriai gausiai laistomi, įrengtos mobilios laistymo sistemos. Žiemai jie sustatomi ant žemės ir apipilami lapais. Šioje auginimo sistemoje daug rankų darbo (konteinerių užpildymas, sėjimas, pernešimas į lauką, sodmenų pakavimas realizacijai). Savikaina, lyginant su grunte auginamais sodmenimis, išauga nuo 0,28-0,35 zloto iki 0,5 zloto už vienetą, tačiau sutrumpinamas išauginimo laikas. Lenkijoje miško želdinimui leidžiama naudoti ne jaunesnius nei 2 metų amžiaus ąžuolo sodmenis, bet šiems sodmenims padaryta išimtis – ne tik sodinami vienmečiai, bet ir minimalus aukštis sumažintas nuo 15 cm iki 7 cm. Pastebėta, kad konteineriniai sodmenys, suformavę puikią kuokštinę šaknų sistemą, pasižymi spartesniu augimu po persodinimo – labai gerai „startuoja“. Tokiu būdu iš dalies išsprendžiamas ir sodmenų trūkumas pramečiuojant gilių derliui. Be to, šie sodmenys sodinami po 4-4,5 tūkst. vnt./ ha (rečiau nei išauginti grunte). Polistiroliniuose konteineriuose auginami paprastojo ir bekočio ąžuolo bei ir mažalapės liepos, juodalksnio sodmenys.

(Tęsinys – kitame numeryje)

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2012 11 16
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai