Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2013 m. spalio 14 d.

Pirmą kartą ES miškų direktoriai susirinko Lietuvoje


„Mūsų girios“
2013/09
Nerijus Kupstaitis
Aplinkos ministerijos Miškų departamento
Miškų ūkio plėtros skyriaus vedėjas

Mūsų šalyje šį rugsėjį vyko bene pats svarbiausias miškininkams Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai renginys. Pagrindinis susitikimo tikslas – sudaryti sąlygas ES šalių narių direktoriams, atsakingiems už miškus, formalioje ir neformalioje aplinkoje aptarti tuo metu ES aktualiausius miškų ūkio klausimus, susipažinti su šalies, kurioje vyksta susitikimas, miškais ir jų tvarkymu. Tai tradicinis renginys, kurį organizuoja kiekviena tuo metu ES Tarybai pirmininkaujanti valstybė. Toks susitikimas yra ir galimybė geriau pažinti šalį. Organizuodami šį susitikimą Lietuvoje kaip tik ir siekėme balanso tarp dalykinių ES lygmens diskusijų, pasidalinimo nacionaline profesine patirtimi ir tinkamo Lietuvos gyvenimo pristatymo.
Į susitikimą miškų direktoriai – tai yra ES šalių narių institucijų, atsakingų už tos šalies miškų politiką, vadovai – pradėjo rinktis rugsėjo 10 d. Jie iš karto turėjo galimybę susipažinti su Vilniaus senamiesčiu, pabendrauti neformalioje aplinkoje. Kartu su miškų direktoriais iš daugiau kaip 20-ties ES valstybių į renginį atvyko ir Europos Komisijos, ES Tarybos generalinio sekretoriato, Europos privačių miškų savininkų konfederacijos (CEPF), Europos valstybinių miškų valdytojų asociacijos (EUSTAFOR) atstovai. Susitikimas vyko dvi dienas: rugsėjo 11 d. – Vilniuje, ,,Pirklių namuose“, rugsėjo 12 d. – Panevėžio miškų urėdijos miškuose.
Vilniuje rugsėjo 11 d. vykusiai renginio daliai pirmininkavo Aplinkos ministerijos Miškų departamento direktorius Valdas Vaičiūnas, renginio dalyvius pasveikino aplinkos viceministras Linas Jonauskas.
Žvelgiant pirmininkavimo komandos nario akimis, ši formalioji dalis susitikimo dalyviams buvo naudingiausia. Joje aptarti Europos Sąjungai patys aktualiausi miškų klausimai: situacija dėl naujosios ES miškų strategijos, pasirengimas derybų dėl Teisiškai įpareigojančio susitarimo Europos miškams (Miškų konvencijos) užbaigimui, ES paramos miškų ūkiui 2014-2020 m. perspektyvos, siūlymai dėl biomasės (įskaitant miškų biomasę) tvarumo kriterijų kūrimo ir ES medienos reglamento įgyvendinimas.
Žinoma, aktualiausias svarstytas klausimas – tai derybos dėl Teisiškai įpareigojančio susitarimo Europos miškams. Derybos šiuo klausimu vyksta jau nuo 2011 m. Paskutinis iš 4 planuotų derybų etapų, vykęs šią vasarą Varšuvoje, buvo sustabdytas ir bus pratęstas lapkričio 7-8 d. Ženevoje. Todėl šiam klausimui miškų direktoriai skyrė bene daugiausia dėmesio. Visi vieningai sutarė, kad tokios konvencijos reikšmė Europos miškų apsaugai bei politiniam miškų klausimų pripažinimui yra didžiulė.

 

Susitikime buvo kalbama ir apie būtinybę kuo greičiau patvirtinti naują ES miškų strategiją, nes dabar galiojanti, patvirtinta dar 1998 m., yra pasenusi. Dauguma renginio dalyvių pabrėžė šio dokumento svarbą miškų ūkiui ir paragino Europos Komisiją neatidėliojant paskelbti Komunikatą dėl šio dokumento.
Praėjus savaitei po miškų direktorių susitikimo Lietuvoje, Europos Komisija paskelbė minėtą Komunikatą. Taigi, netrukus bus galima pradėti strategijos svarstymus ES Tarybos Miškų ūkio darbo grupėje, kuriai šiuo metu ir pirmininkaujame. Jei pavyktų svarstymus užbaigti iki gruodžio mėn., tikėtina, kad ES Tarybos išvada dėl šios strategijos būtų priimta ir paskelbta dar Lietuvos pirmininkavimo metu.
Susitikime dalyvavę Europos Komisijos atstovai išsamiai supažindino miškų direktorius ir kitus dalyvius su Kaimo plėtros 2007-2013 m. programų įgyvendinimu, atkreipė dėmesį į silpnoką kai kurių su miškais susijusių priemonių įgyvendinimą, vertinant ES mastu. Miškų direktoriai ypač naudinga informacija pripažino 2014-2020 m. ES paramos laikotarpiui rengiamo naujojo Kaimo plėtros reglamento su miškais susijusių nuostatų išsamų pristatymą.

Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus pavaduotojas Albertas Kasperavičius išsamiai parengtoje prezentacijoje pristatė svečiams Lietuvos miškus, jų tvarkymą bei pagrindinius miškų ūkio politikos ir ūkio plėtros tikslus.
Rugsėjo 12 d. išvykoje į Panevėžio miškų urėdijos miškus svečiai turėjo galimybę iš arti pažinti mūsų šalies miškus ir jų tvarkymo ypatumus. Pristatyti daugiafunkcinio miškų ūkio pavyzdžiai, aptarti praktiniai miškų atkūrimo, apsaugos ir medienos išteklių naudojimo klausimai, biologinės įvairovės miškuose išsaugojimo, klimato kaitos ir stichinių nelaimių poveikio miškams klausimai, rekreacinės ir kitos miškų funkcijos. Esame dėkingi Panevėžio miškų urėdijos darbuotojams, kurie padedant Valstybinės miškų tarnybos ir Generalinės miškų urėdijos atstovams, profesionaliai pristatė miškų tvarkymo klausimus, aktualius ir Europos šalių miškininkams.

Panevėžio miškų urėdijos veiklą ir jos specifiką urėdijos atstovai gana išsamiai pristatė Krekenavos girininkijos patalpose, iš kur visi nekantraudami išskubėjo į mišką – laukė septyni paruošti demonstraciniai objektai, įskaitant ir Pašilių stumbryną su jame įrengtu pažintiniu miško taku.

Vienas iš demonstracinių objektų buvo skirtas uosynų džiūvimui – šis klausimas pastaruoju metu tampa aktualus vis daugiau ES šalių. Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus pavaduotojas dr. Paulius Zolubas Panevėžio miškų urėdijos pavyzdžiu pristatė situaciją Lietuvoje, nuteikdamas visus optimistiškai – Lietuvoje uosynai neišnyks.

Svečių dėmesio susilaukė miško atkūrimo ir apsaugos klausimai, miško kirtimų demonstravimui skirti objektai, senais ąžuolais išsiskirianti kertinė miško buveinė ir bebrų veiklos padariniai miškuose.

Per praėjusius kelerius metus miškų direktoriai per tokius susitikimus rengiamose ekskursijose dažniausiai matydavo kalnuotų vietovių medžiais apaugusias teritorijas ar priemiestinius miškus, Panevėžio miškuose daugelis mėgavosi lietuviško miško natūralumu ir realios miškų ūkio veiklos artumu.
     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2013 10 14
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai